Yerel yönetimler ve idari vesayet
Local governments and administrative autocracy
- Tez No: 366850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye'de anayasal olarak kabul edilen yerel yönetim birimleri İl Özel İdareleri, Belediyeler ve Köylerdir. Daha sonra yapılan düzenlemelerle birlikte belediye yapıları değiştirilmiş ve bazı merkezlerde Büyükşehir Belediyeleri kurulmuştur. Yerel yönetim, ulusal sınırlar içerisindeki değişik büyüklüklerdeki topluluklarda yaşayan insanların, ortak ve yerel nitelikteki gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulan ve hukuk düzeni içerisinde oluşturulmuş olan anayasal kuruluşlardır. Buradan anlaşılacağı gibi, yerel yönetim birimleri merkezi idareyi sağlayan ve mahalli müşterek hizmetleri sunan ve idarenin bütünlüğü ilkesinde ilerleyen kuruluşlardır. Demokrasinin yaygınlaşması ve toplumun hızlı bir şekilde gelişmesiyle yerel yönetimler güçlendirilmiş ve geliştirilmiştir. Türkiye bu alanda birçok ilerleme kaydetmiştir. Gerek küreselleşmenin etkisi, gerekse Avrupa Birliği süreci nedeniyle yerel yönetim mevzuatında geniş uygulamalar gösterilmektedir. Türkiye'de yakın zamanda yasalaşarak yürürlüğe giren 6360 sayılı Kanun, 5393 sayılı Belediye Kanunu ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu, yerel yönetim kuruluşları görev ve yetkilerini en uygun şekilde yerine getirmektedirler. Bu kanunların yürürlükte olmasında, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın büyük etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada öncelikle merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Merkezden Yönetim, kamu hizmetlerinde birlik ve bütünlüğü sağlamak amacıyla söz konusu hizmetlere ilişkin karar ve faaliyetlerin merkezi hükümet ve onun hiyerarşik yapısı içinde yer alan örgütlerce yapılması demektir. Yerel yönetimlerin faaliyetleri de bu şekilde sürdürülmektedir. Daha sonra yerel yönetim birimleri olan İl Özel İdareleri, Belediyeler, Köyler ve Büyükşehir Belediyeleri ele alınarak bu kuruluşların görev ve sorumlulukları, yetki ve oluşum özellikleri ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise yerel yönetimler üzerindeki idari vesayet yetkisi ele alınmıştır. İdari vesayet, özellikle üniter yapılı devletlerde genel idare alanı ile yerinden yönetim alanı arasında idari açıdan bütünlük sağlamaya yarayan denetim mekanizmasıdır. Kısacası, idari vesayet merkezi yönetimin yerel yönetimler üzerindeki denetim yetkisidir. Bu çalışmada idari vesayet kavramı açıklanmış ve yerel yönetim mevzuatında yapılan değişikliklerin Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararıyla yapıldığı izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, local government units that legally regarded as constitutional institutions are special provincial administration directorates, municipalities and villages. With latter regulations, the legal structures of the municipalities have been changed and Metropolitan Municipalities have been formed in some central cities. Local government is a constitutional institution that have been formed in compliance with the legal order with the intent of supplying common and local requirements of people living in communities with various densities in a national level. As understood, local authority units are institutions that ensure central administration provides common local services and progress on the unity of administration principle. With the expansion of democracy and the rapid development of the society, local authorities have been strengthened and improved. Turkey has made a great progress in this field. Both the effect of globalisation and European Union have highly contributed to the advancement in implementation of local authority regulations. With the recent regulations that have passed into law, 6360 numbered Municipality, 5393 numbered Municipality Act, 5216 numbered Metropolitan Municipality Act and 5302 numbered Special Provincial Act, local government institutions are efficiently able to fulfil their duties and authorities. The impact of European Charter of Local-Self Government is of great importance for these laws being in force. In this study, the relations between Central Administration and Local Governments are discussed. Central administration is the performance of decision making and activities by the central government and its organizations in a hierarchic order with the aim of pursuing unity and coherence in public services. Local authority services are pursued in this ways, as well. Afterwards, as local authority units: special provincial administrations, municipalities, villages, their duty, authority, responsibility, and formation characteristics are tackled. The administrative tutelage over local governments is also discussed in the following chapter of this study. Administrative tutelage, particularly in unitary structured states, is the controlling mechanism that maintains coherence between central governance and decentralization. Administrative tutelage, briefly, is impact of the central government over the local authority. In this study, the term“administrative tutelage”is explained and it is observed that the amendments in local government legislation are decided by the Constitutional Court and the Council of State.