Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ve Türkiye'de idari vesayet uygulamasının değerlendirilmesi
European charter of local self government and assessment of applying administrative tutelage in Turkey
- Tez No: 127877
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Ülkemizde yerel yönetim kuruluşları, 1982 Anayasası uyarınca; il özel idareleri, belediyeler ve köy idareleri olarak örgütlenmiştir. Merkezi idarenin bu kuruluşlar üzerindeki idari denetim türlerinden biri olan idari vesayet yetkisinin kullanımı ile bu kuruluşların özerkliği arasındaki denge yıllardır süregelen tartışmalara sahne olmuştur. Espri, vesayet yetkisinin kullanımıyla özerklik ilkesinin alanının ne kadar daraltılacağı ile ilgilidir. Çalışmanın ilk bölümünde, ülkemizdeki yerel yönetim kuruluşlarına kısaca yer verilerek, idari vesayet kavramı açıklanmıştır. İkinci bölümde Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ile ilgili bilgiler verilerek, ülkemizdeki mevcut durum ile Sözleşme içeriği karşılaştırılmıştır. Son bölümde, özerklik - vesayet yetkisi kapsamında, ülkemizdeki yerel yönetim kuruluşları üzerinde uygulanan idari vesayet yetkisinin kullanımı incelenmiştir. 121
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Local administrative units, in Turkey, are organized under the names of province local government, municipals and villages by the Constitution of 1982. Balance between the autonomy of these units and the usage of administrative tutelage, one of the administrative control types of central authority, has been the subject of long debates for years. With is related with how much autonomy will become narrower with the usage of administrative tutelage authority. The term of administrative tutelage is identified by a short explanation of local administrative units in Turkey in the first part of this study. The current condition of Turkey is compared with the European Charter of Local Self Government via given information about the charter in the second part. The application of administrative tutelage on local administrative units in Turkey is examined in the scope of the relation between autonomy and tutelage in the last part. 122