'Dağarcık' dergisinin çeviri yazısı, sistematik indeksi ve tahlili
Translation text, systematic index and analysis of 'Dağarcık' journal
- Tez No: 366914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 614
Özet
Dağarcık, 1871-1872 yıllarında Ahmet Midhat Efendi tarafından yayımlanan ve devlet tarafından 10.sayısından sonra kapatılan bir felsefe ve fikir dergisidir. Bu çalışmada Dağarcık dergisini Latin harflerine tamamen aktarmayı, derginin sistematik indeksini oluşturmayı, derginin biçim ve içerik yönünden tahlilini yapmayı amaçladık. Dağarcık'taki makaleler nedeniyle Ahmet Midhat, materyalist ve İslam aleyhtarı olarak itham edilir. Bir diğer amacımız dergiyi ve içindeki yazıları materyalizm ve din açısından tahlil etmekti. Ahmed Midhat'ın Dağarcık'taki yazılarını, sürgünden sonra materyalizm ve din hakkındaki fikirlerini içeren“Ben Neyim?”adlı kitabını ve bu alanda yapılmış araştırmaları çalışmamız kapsamına aldık. Bu kaynaklardan elde ettiğimiz ve çalışmamızda paylaştığımız örnekler ve çıkarımlar ışığında diyebiliriz ki Ahmet Midhat doğrudan materyalizme odaklanmamıştır. Ahmet Midhat için,“Batı'nın düşünce yapısı ile Doğu'nun dini algısının ortak noktalarını arayan bir sentezci”demek daha doğrudur.
Özet (Çeviri)
Dağarcık is a philosophy and idea magazine which was published by Ahmed Midhat Efendi between the years 1871-1872 and was closed by government after 10th issue. In this study, our aim is to translate the Dağarcık magazine to Roman letters completely, generate the systematic index and analyse the magazine in terms of form and content. Because of the articles in the Dağarcık, Ahmet Midhat was accused as a materialist and an anti-İslam. Our another purpose is analysing the magazine and the texts in that in terms of materialism and religion. We added the scope of our study that Ahmet Midhat's texts in Dağarcık, the book including his ideas about materialism and religion that he wrote after the exile that named“What am i?”and conducted studies. In view of the examples and inferences which we obtained from those sources and shared in our study, we can say that Ahmet Midhat hasn't focus on materalism directly. It's more accurate to say about Ahmet Midhat, "He is a synthisist who wants to search the commonalities of West's idea structure and East's religious perception.