Güzel sanatlar liseleri 1997 ve 2016 çoksesli koro dersi öğretim programlarının karşılaştırması
Comparison of teaching programs of polyphonic choir at fine arts high school in 1997 and 2016
  1. Tez No: 493965
  2. Yazar: GÜNGÖR HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, güzel sanatlar liselerinde ders olarak okutulan Çoksesli Koro (Yıllara göre değişen isimleri: Koro ve Batı Müziği Koro Eğitimi) dersinin 1997 yılı öğretim programı ile 2016 yılı öğretim programlarının benzerlik ve farklılıklarını görmek açısından yapılmıştır. Mesleki eğitim veren güzel sanatlar liselerinde koro dersinin amaçları, müziğin ülkemizdeki çokseslilik açısından incelenmesi, insan ve müzik eğitimi konularının incelenmesi üzerine yaklaşımlar araştırılmıştır. Çoksesli koronun hedeflediği kazanımlar, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu ders programları ve okutulan ders kitapları bazında incelenmiştir. 1997 yılından günümüze kadar yazılmış ve okutulmuş olan Batı Müziği Koro Eğitimi dersi kitaplarına ulaşılmış; konu başlıkları, dağarcık, hedef ve kazanımlar içerik açısından incelenmiştir. Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı Öğretim Programları incelenmiş, Batı Müziği Koro Eğitimi ve yeni adı ile Çoksesli Koro Eğitimi ders kitaplarına ulaşılmıştır. Repertuvar, içerik ve kazanım başlıkları incelenmiştir. 1989 yılında ilk kez eğitim-öğretime başlayan Güzel Sanatlar Liseleri 1997 yılı öğretim programında; hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflarda okutulan Batı Müziği Koro Eğitimi Dersi, 2016 yılına ait öğretim programında yalnızca 10. ve 11. sınıflar bazında okutulmaya başlanmıştır. Bu araştırma ile 1997 yılında ilk kez öğretim programı çerçevesinde ders kitabı olarak okutulan koro dersinin 2016 yılında uğradığı değişiklikler ve benzerlikler ele alınmıştır. Bu araştırma ile Güzel Sanatlar Liselerinin Müzik bölümü müfredatında 1997 yılından günümüze kadar yer alıp uygulanan koro eğitimi dersi öğretim programları, dersin amaçları göz önünde bulundurularak incelenmiş ve bu programlar arasındaki ortak ve farklı yönler belirlenerek çeşitli saptamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is done, to see the similarities and differences between the 1997 curriculum and the 2016 curriculum Polyphonic Choir, taught as a lecture in fine arts high school (Names varying with years: Choir and Western Music Choir Training). The aims of the choir lesson in the fine arts high schools which provide vocational education, the examination of the music in terms of polyphony in our country, approaches to the study of human and music education were investigated. The achievements targeted by the polyphonic choir have been examined on the basis of the curricula prepared by the Ministry of Education General Management of Secondary Education and the text books taught. The books of the Western Music Chorus Teaching course, written and taught from 1997 to the present day, were reached; subject titles, vocabulary, goals and achievements have been examined in terms of content. Education Programs of the Board of Education have been examined and the text books of Western Music Chorus Education and Polyphonic Chorus Education have been reached. Repertoire, content and achievement titles are examined. In the 1997 curriculum, The Western Music Choir Education Lessons was given to the preparatory class, the 9th, 10th and 11th grade at the Fine Arts High Schools which has started education-training in 1989, which was started to be taught only in the 10th and 11th classes in the curriculum of the year 2016. This research deals with the changes and similarities of the choir lesson taught as a textbook in the curriculum for the first time in 1997 in 2016. With thisre search, the choral education curriculums of the Fine Arts High School's Music Department curriculum, which took place from 1997 until today, the objectives of the course have been taken into consideration and the common and different directions between these programs have been determined and various determinations have been made.