Ali Kemâl'in Bir Safha-i Târîh adlı eserinin çeviri yazıya aktarımı, edebiyat tarihçiliği açısından incelenmesi
Transcription and review of Ali Kemal's book named Bir Safha-i Târîh
- Tez No: 366919
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ DAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Ali Kemâl'in İstibdat, İkinci Meşrutiyet, Mütareke ve Milli Mücadele dönemleri Türk tarihinin siyasi ve sosyal açılardan en karışık dönemlerine tanıklık etmiş ve bu esnada düşüncelerini ortaya koymaktan çekinmemiş bir edebiyatçı, gazeteci ve fikir adamı oluşu, onun düşünce yapısının ve eserlerinin tarih ve edebiyat gibi beşerî bilimler açısından ilgi çekici inceleme konuları olmasına sebep olmuştur. Ali Kemâl'in pek çok eserini halkı aydınlatmak, bilinçlendirmek ve bilgilendirmek için yazmış olduğunu söylemek mümkündür. Bir Safha-i Târîh adlı eserin inceleme konusu olarak seçilmesindeki amaç, kitabı tanıtmak, bu vesileyle Ali Kemâl'in düşünce yapısının genel resmini idrak için hazırlanan çalışmaların ardından yapboza bir parça daha eklemektir. Bu nedenle tezin ilk bölümünde Ali Kemâl'in hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgiler verilerek inceleme çalışmasına zemin oluşturulmuştur. İkinci bölümde Bir Safha-i Târîh'in biçim, kapsam ve içeriği hakkında detaylı bilgiler verilmiş, ardından Ali Kemâl'in kitapta kullandığı üslup üzerine bir inceleme yapılmıştır. Daha sonra Ali Kemâl'in eserdeki düşünceleri sosyal, politik, edebi ve kültürel olmak üzere tasnif edilmiş ve bunlar üzerinden Ali Kemâl'in fikrî dünyası hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur. İnceleme bölümünün ardından gelen üçüncü bölümde Arap harfleriyle basılmış olan Bir Safha-i Târîh adlı eserin çeviri yazıya aktarımı yapılmıştır. Metindeki Arapça ve Farsça kelimelerin karşılıklarının verildiği bir lügatçe de hazırlanmıştır. Son olarak ekler başlığı altında metnin tıpkıbasımı verilmiştir.“Kitabın önemi ve değeri”bölümünde eserin edebiyat tarihi açısından önemine değinilmiş,“Sonuç”bölümünde ise Ali Kemâl'in sosyal, politik, edebî ve kültürel konulardaki fikirleri ve Bir Safha-i Târîh adlı kitabın biçim, kapsam ve içeriği açısından genel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ali Kemal, who lived in Ottoman Empire during period of autocracy, second constitutionalist period, period of truce and period of national struggle is a brave intellectual man, a journalist and a man of letters who didn't afraid of expressing his true ideas although there was an oppressive regime in his country. By the effects of these time and place he lived, and his idealistic character, his worldview and works become an attractive research topic for social sciences like history and literature. It is possible to say that Ali Kemal's first aim of writing his books and articles is to raise awareness of people of his country to enlighten them about 'the new world order'. Our purpose of choosing his book Bir Safha-i Târîh as a research topic is to introduce the book, and to add a new piece to works about Ali Kemal to help to complete the puzzle about him. Therefore, in the first chapter of our work, information about Ali Kemal's life, art and works has given to form a basis for research part. In the second chapter, detailed data about style, scope and content of Bir Safha-i Târîh has given and his literary style is analysed. After that, by classifying his ideas about social, political, literal and cultural topics under related titles, an inference has made about his world of thought. Then, in the third chapter, transcription of the text has given. Finally, in the appendix part, by adding facsimile of the text and a glossary, our work has completed. In the“importance and value of the book”titled part the importance of the book in terms of literature history, in the“conclusion”part; social, political, literal and cultural opinions of Ali Kemal and style, scope and content of the book are commentated generally.