Eşler arası iletişimde çocuğun konumuna psiko-sosyal bakış
0utlook on conservation of the children in the peer to peer communication
  1. Tez No: 366927
  2. Yazar: NURCAN ŞIVKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ VASFİ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Evlilik kurumu olarak karşımıza çıkan aile, kültür numunesi olarak sosyal bilimler açısından gün geçtikçe önemi artan bir alanı teşkil etmektedir. Özellikle Batı'da, genelde aile özelde ise evlilik sorunlarının hızla artması, aile problemlerinin toplumsal yapıyı etkilemeye başlaması, çözüm bulma arayışları temelinde evlilik ilişkisiyle ilgili araştırmaları hızlandırmıştır. Çocuk ile aile arasında etkileşim söz konusudur ve çocuk en önemli yeri aile içinde edinmektedir. Çocuk; sosyal, manevi ve düşünce üçgeni içinde değerlendirilir. Bu çalışmanın amacı; toplumun yapı taşı ve aile kurumunun oluşmasındaki temel faktör olan anne ve baba, arasındaki iletişiminin şekillenmesinde çocuğun rolünü ve etkisini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki 215 evli ve çocuk sahibi çiftler oluşturmaktadır. Çalışma evreni ise, Sakarya ve İstanbul illerindeki çiftlerdir. Araştırmada anket metodu kullanılmıştır. Araştırma, çalışmanın yapıldığı zaman ve örneklem grubunun sorulara verdiği cevaplarla sınırlıdır. Değerlendirmeye alınan anketlerden elde edilen bilgilerin istatistiksel işlemleri SSPS (Statical Package For Social Seciences) bilgisayar programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Modernizmin etkisiyle ailede çocuğun cinsiyet tercihinde kırılmalar yaşanmaktadır. Çocuk eşleri birbirine yaklaştıran ve eşler arasındaki iletişim üzerinde olumlu katkısı olan bir varlıktır. Evlilikte eşler tarafından tercih edilen ideal çocuk sayısı günümüz ailesinde üç çocuktur. Günümüz ailesinde eşler çocuk sahibi olmak için en uygun zaman dilimi olarak evliliğin iki yıl sonrasını ideal görmektedirler. Çocuk sahibi olmak kişileri olgunlaştırmakla beraber kişilerin üzerindeki sorumlulukları arttıran bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The family which we faced with as conjugal community constitutes a field like a culture sample in terms of social sciences that increases in importance day by day. Especially in the West, rapid increase of mainly family problems and particularly marriage relationship, starting the family problems to affect the social structure have accelerated the researches about the marriage based on the solution seeking. Child has been the greatest reality of the humanity and the universal creature since Prophet Adam. There is a communication between the child and family and the child takes the most important place in the family. In our culture tradition, the child is evaluated within in the triangle of social, spiritual and thought. The aim of this study; to research the role and effect of the child on forming of the communication between mother and father, which are building block of the society and the basic factor for family formation. The sample of study has been constituted of 215 spouses in Turkey who are married and have children. Target population of the study is the spouses at the provinces of Sakarya and İstanbul Questionnaire method has been used in thisresearch.The research has been limited with the time in which the study was made and the answers that were given to questions by the sample group. Statistical affairs of information gained from evaluated questionnaires have been analyzed with SSPS computer program (Statical Package For Social Seciences). According to research findings, with the influence of Modernism the breakings in the child's gender preference have been experienced. Child is a creature who approaches the spouses each others and who has a positive contribution to communication between the spouses.In today's family the ideal number of children preferred by spouses in marriage is three children.In today's family, the spouses have seen two years later of marriage the best ideal time to have a child. To have a child matures the person and has an effect that increases the responsibilities on persons.