Seyahatnamelerde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki dini inanç, ibadet, kurum ve kuruluşların dinler tarihi açısından değerlendirilmesi
An evaluation of religious belief, pray agency and institutions in Southern East Anatolian Region in travel books wit the view of history of religious
  1. Tez No: 366995
  2. Yazar: HAKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye, tarihten gelen siyasi, ticari, dini ve kültürel özellikleri bakımından başka ülkelerin yöneticilerinin veya maceraperestlerinin dikkatini ve ilgisini çekmiş olduğundan, birçok kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Bu ziyaretçiler amaçları doğrultusunda gözlemler ve değerlendirmeler yapmışlar, bazen de izlenimlerini rapor etmişlerdir. Çok değişik dönem ve tarihlerde Türkiye'yi gezen seyyahlar, karşılaştıkları dini ve kültürel günlük hayatı da gözlemlemişler ve tasvir etmişlerdir. Alanımızla ilgili olarak bu tasvirleri ve izlenimleri Dinler Tarihi yöntemlerine göre tanımlayıp, o dönemlerin yaşantısını anlamaya çalışacağız. Bu bağlamda, aynı şehir ya da bölge içerisinde değişen yaşam tarzı, hayat görüşü, mimari özellikler ve kültürel yapılar arasındaki farklar sergilenecektir. Çalışmada kronolojik sıra gözetilecek, buna göre birinci bölümde, Türkiye'ye gelmiş olan en eski gezgin, antik dönem Anadolu'su ile ilgili bilgiler veren Strabon'dur. Yine ikinci bölümde, Türkiye'ye gelen en eski seyyah, 14. yüzyılın önde gelen seyyahlarından İbn Batuta'dır. Son bölümde ise, farklı gezginlerin, aynı konu ya da yapı hakkındaki farklı yorumları ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey has been visited by several people as it attracts attentions and interests of adventurers and administers with thanks to its political, commercial, cultural and religious features coming from the history. These visitors observed and evaluated according to their aims, sometimes they reported these experiences. Travellers who visited Turkey in different terms and different dates observed and depicted what they met in religious and cultural life. These depictions and impressions will be identified according to methods of history of religions and we try to understand the life style of those terms. It will be displayed the difference of changing life style, world view, architectural features and cultural buildings in the same city and region. In this study, the chronological order will be minded and In the first part, it starts with Strabon from Amasya who came to Turkey giving information about the oldest ancient Anatolian. In the second part, The oldest traveller was İbn Batuta who was one of the most precious travellers of 14th century. In the last part, we try to present different comments of different travellers about the same buildings or subjects.