Enhanced analysis of sheet pile walls by finite element method
  1. Tez No: 14630
  2. Yazar: ALEV AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALTAY BİRAND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET PALPLANŞ DUVARLARIN SONLU ELEMAN YÖNTEMİ İLE GELİŞTİRİLMİŞ ANALİZİ Yüksek Lisans Tezi, İnş.Müh.Böl. Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Altay BİRAND Temmuz 1991, 86 sayfa Palplanş duvarların yanal kuvvetlere dayanıklılığının analizi ve dizaynı kullanım alanlarının yaygınlığından dolayı büyük önem kazanmıştır. Bu tezin amacı, zemin yapı etkileşimi probleminin kavranmasını ve palplanş duvarların sonlu elemanlar metodu ile analiz ve dizaynında kullanılan bilgisayar programlarını geliştirmektir. Bowles (1982) tarafından hazırlanan orijinal program her çeşit zemin etkileşim problemlerinde -örneğin elastik zemine oturan kiriş, dairesel temel, radye temel, palplanş v.b.- kullanılmıştır. Bu konu daha önce bir yüksek lisans tezinde de incelenmiş ve en az sayıda veri ile palplanş duvarların analizi ve dizaynı gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada program çıktısı dizayn momentlerini, duvar hareketlerini ve kazı tabanı altındaki pasif direncin yarattığı yatay zemin basınçlarını da vermektedir.Bu çalışmada bilgisayar programı interaktif data girişi, varolan yanal basınç toerilerinin yanında gözlemsel basınç teorilerinin de uygulanabilmesi, doğrudan basınç değerlerinin girilebilmesi, üç değişik sürşarj yüklemesinin de yapılabilmesi, zemin basınç değerlerinin ve ankraj çubuğunda gelişen çekme gerilmesinin maksimum basınç değerini ve maksimum çekme gerilmesini geçip geçmediğinin kontrol edilmesi, su tablasının durumundan oluşan basınç farkının halledilebilmesi, dolgu zeminindeki oturmaların hesaplanabilmesi, ankraj yay gerilme lerinin doğrudan girilebilmesi ve ankraj kafa dizaynı yapı labilmesi için gerekli modifikasyonlara tabi tutulmuştur. Bu metod ayrıca, palplanşların çalışma mantığını aydınlat mak amacıyla tek ankraj li palplanş duvarlar üzerinde uygulanan bir parametrik çalışmada da kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Palplanş duvar, sonlu elemanlar metodu, ankraj çubuğu. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENHANCED ANALYSIS OF SHEET PILE WALLS BY FINITE ELEMENT METHOD AKYILDIZ, Alev M.S. in Civil Eng. supervisor : Prof. Dr. Altay BIRAND July 1991, 86 pages Designing and analyzing sheet pile walls to resist lateral loads has received extensive attention due to their common occurrence in practice. The purpose of this thesis is to promote the understanding of this problem as far as soil-structure interaction is concerned and to enhance the computer program to analyse and design the sheet pile wall by the finite element method. The original program which was prepared by Bowles (1982) is used in all type of soil interaction problems such as beams on elastic foundation, ring foundations, raft foundations, braced excavations, sheet pile walls etc. The computer program has been enhanced in a master's study previously such that it can perform the analysis and design of sheet pile walls with a minimum number of input data. At this stage the program output gives the design moments, wall movements, the soil pressure produced by passive resistance at the dredge level. XXIThe computer program is enhanced for interactive data feed- in mode, for handling lateral earth pressure theories and apparent earth pressure envelopes other than Rankine and Coulomb theories, where this option contains a direct node by node pressure feed-in alternative, for handling three more surcharge loadings such as embankment loading or asymmetrical triangular loading etc., for handling unbalanced hydrostatic condition, for making a settlement estimation of the backfill soil, for checking the base pressure values whether the ultimate bearing capacity is exceeded or not, for handling fixed anchor design, for direct anchor stiffness feed-in and for checking the stress developed in the tiebacks whether the ultimate tensile capacity is exceeded or not. This method is also used to perform a parametric study on single anchor sheet pile walls to enlighten the overall logic and behaviour of the sheet pile as a system. Key words : sheet-pile wall, finite element method, anchor rod. iv