Palplanş duvarlarının sonlu elemanlar yöntemi ile bilgisayar destekli analizi
- Tez No: 12196
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada aktif yanal zemin basınçlarının hesabında klasik yöntemler, pasif basınç bölgesinin temsilinde yatak katsayısı yaklaşımı kullanılarak, konsol ve ankrajlı palplanş duvarlarının sonlu elemanlar yöntemi ile bilgisayar destekli analizi yapılmıştır. Giriş bölümünde palplanş duvarlarının tipleri ve klasik çözüm yöntemleri kısaca tanıtıldıktan sonra ikinci bölümde sonlu elemanlar yönteminin palplanş duvarlarına uygulanması anlatılmaktadır. Bu bölümde, yük, katsayılar ve rijitlik matrislerinin oluşturulması gösterilmekte, iç yük ve deplasmanların hesaplanması anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde hazırlanan bilgisayar programı tanıtılmak ta, aktif basınç ve yatak katsayılarının belirlenen şekilleri, düğümlere yük aktarılması ve sonlu elemanlar yöntemi ile yapılan hesaplar açıklanıp programın akış şeması verilmektedir. Bu bölümde hazırlanan programın geçerliliği de irdelenmiştir. Hazırlanan program ile Alaçatı kanal Bölgesi mansap kesiminde idealize edilmiş tabakalı bir zemin profili için örnek çözümler elde edilmiş ve bulgular dördüncü bölümde sunulmuştur. Konu ile ilgili sonuçlar ve öneriler sonuncu bölümde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this master thesis, computer oriented analysis of cantilever and anchored sheet pile walls using finite element method has been presented. Lateral earth pressures have been calculated with classical theories in the active zone, and with modulus of sübgrade reaction approach in the passive zone. Types and classical design procedures of sheet pile walls have been briefly described in the Introduction section. In the second section, application of finite element method to sheet pile walls is described. Formation of load, coefficient and stiffness matrices and calculation of internal loads and displacements are also given in this section. Description of computer program which is prepared within this work is given in the third section. Assumed active lateral earth pressure distribution, method of calculation of modulus of lateral subgrade reaction, load transfer to nodes and procedure for finite element application are given in this section. This section also contains the flow chart and computer solutions related with the validity of the computer program. Computer solutions for a layered soil profile which is idealised from downstream section of Alaçatı Canal Region have been obtained and results are given in the fourth section. Results and conclusion related with the thesis work are given in the last section.