Trakya bölgesinde yetiştirilen ayçiçeği tohumlarında bazı ağır metal ve mikrobesin elementlerinin belirlenmesi
Determination of some heavy metals and micronutrient elements in sunflower seeds grown in Thrace region
  1. Tez No: 367408
  2. Yazar: ONUR AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT GEÇGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, Trakya Bölgesinde yaygın bir şekilde üretimi yapılan ayçiçeği tohumlarında bazı ağır metal ve mikrobesin elementlerinin miktarları belirlenmiştir. Çalışma, Trakya Bölgesi sınırları içerisinde bulunan 28 farklı yerleşim yerinde (numune alım yerleri), 2012 ve 2013 yıllarında hasat edilen ayçiçeklerinde yapılmıştır. Araştırmada; Mangan (Mn), Kurşun (Pb), Nikel (Ni), Demir (Fe), Çinko (Zn), Antimon (Sb), Kadmiyum (Cd), Bakır (Cu), Arsenik (As) gibi ağır metaller ile birlikte Fosfor (P), Kalsiyum (Ca), Magnezyum (Mg) ve Potasyum (P) gibi mikrobesin elementleri ICP-OES cihazı kullanılarak tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, analizi edilen örneklerin hiçbirinde Sb ve As miktarları tespit edilmemiştir. Ağır metal sonuçları 2012 ve 2013 yıllarında Mn, Pb, Ni, Fe, Zn, Cd ve Cu için sırası ile 22,36-6,32, 20,93-6,39 ppm; 0,1-0,0, 0,05-0,0 ppm; 9,94-1,03, 10,11-1,90 ppm; 68,92-26,54, 70,71-26,65 ppm; 31,60-16,36, 24,55-17,36 ppm; 0,22-0,02, 0,22-0,03 ppm ve 13,13-6,20, 14,20-8,13 ppm değerleri arasında bulunmuştur. 2012 ve 2013 yıllarına ait örneklerin P, Ca, Mg ve K sonuçlarının ise sırası ile; 5496,8-2216,7, 4388,0-2443,8 ppm; 3370,2-792,38, 1763,8-833,73 ppm; 2229,2-1059,0, 2018,3-994,16 ppm ve 7669,8-3890,5, 7766,0-4044,1 ppm değerleri arasında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the amount of some heavy metals and micronutrient elements are determined in sunflower seeds that widely produced in Thrace Region. This work, sunflowers harvested from 28 different settlements within the boundaries of Thrace Region (sampling locations) at 2012 and 2013, was performed. In the study; heavy metals as Manganese (Mn), Lead (Pb), Nickel (Ni), Iron (Fe), Zinc (Zn), Antimony (Sb), Cadmium (Cd), Copper (Cu), Arsenic (As) and micronutrient elements as Phosphorus (P), Calcium (Ca), Magnesium (Mg) and Potassium (P) were determined using ICP-OES. In conclusion, any amount of Sb and As were not detected in analyzed samples. Heavy metal results at 2012 and 2013; for Mn, Pb, Ni, Fe, Zn, Cd and Cu, 22.36-6.32, 20.93-6.39 ppm; 0.1-0.0, 0.05-0.0 ppm; 9.94-1.03, 10.11-1.90 ppm; 68.92-26.54, 70.71-26.65 ppm; 31.60-16.36, 24.55-17.36 ppm; 0.22- 0.02, 0.22-0.03 and 13.13-6.20 ppm, 14.20-8.13 ppm between the values was found, respectively. Examples for 2012 and 2013, P, Ca, Mg and K results; 5496.8-2216.7, 4388.0-2443.8 ppm; 3370.2-792.38, 1763.8- 833.73 ppm; 2229.2-1059.0, and 7669.8- 3890.5, 2018.3-994.16 ppm, 7766.0-4044.1 ppm, were determined, respectively.