Hidrazon oksim içeren farklı metal komplekslerin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve dna etkileşimlerinin incelenmesi
Different metal complexes containing hydrazone oxime synthesis, characterization and investigation of dna interactions
- Tez No: 367430
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÜP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada hidrazon oksim içeren yeni bir ligand ve bu ligandın Cu(II), Pt(II) ve Pd(II) metal tuzları ile 1:1, Co(II) metal tuzu ile 1:2 metal-ligand oranında mononükleer kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm ligand ve komplekslerin yapıları elementel analiz, 1H-NMR ve 13C-NMR, FT-IR, TGA, UV-vis ve XRD çalışmaları ile aydınlatılmıştır. Yapıları aydınlatılan ligand ve kompleksler UV-vis absorbsiyon ve viskozimetri titrasyon yöntemleri kullanılarak DNA bağlanma, jel elektroforez yöntemiyle de DNA kesme aktivite çalışmaları yapılmıştır. Aktivite çalışmaları sonucunda Cu(II) kompleksinin diğer komplekslere göre daha yüksek kesme aktivitesi gösterirken, Co(II) kompleksinin DNA bağlanma sabitlerine göre en yüksek bağlanma aktivitesini gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel ligand bearing hydrazone oxime moiety and its mononuclear copper(II), platinum(II) and Palladium(II) metal complexes in a molar ratio of 1:1 and also mononuclear cobalt (II) metal complex in a molar ratio of 1:2 metal-ligand has been synthesized by the reaction of hydrazone oxime with related metal salts. The structures of synthesized ligand and complexes have been characterised by elemental analysis, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, TGA ve UV-vis and XRD studies. UV/visible absorption and viscosimetric titrations for DNA binding activities, and also gel electrophoresis studies for cleavege activities of characterised ligand and complexes have been carried out. As a result of these activity studies, it has been revealed that Co(II) complex showed the highest DNA binding activity considering the binding constants as copper(II) complex exhibits higher DNA cleavage comparing the other metal complexes.