Sığla yağı ile muamele edilen ağaç malzemenin fiziksel, mekanik,biyolojik ve termal özellikleri
Physical, mechanical, biological and thermal properties of wood impregnated with sweet gum oil
  1. Tez No: 367445
  2. Yazar: SELİM DEĞİRMENTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Doğu kayını odununun (Fagus orientalis Lipsky) fiziksel, mekanik, biyolojik ve termal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tezde, sığla yağı etonelde çözündürüldükten sonra, %2, 4 ve 6'lık çözeltileri ile ASTM D 1413–07 standardında belirtilen esaslara göre deney örneklerinin emprenyesi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, deney örneklerinin bazı fiziksel özellikleri örneğin tam kuru ve hava kurusu yoğunluklar, su alma oranı, renk, parlaklık, yüzey pürüzlülüğü ve sertlik; bazı mekanik özellikler örneğin eğilme direnci, elastikiyet modülü ve basınç direnci; bazı biyolojik özellikler örneğin beyaz çürüklük mantarına karşı direnç ve termal özellikleri test edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, tam kuru ve hava kurusu yoğunluk değerleri emprenyeli deney örneklerinde, kontrol örneğine kıyasla daha yüksek değerler vermiştir. İşlemsiz deney örneklerinin su alma oranı, emprenyeli deney örneklerine oranla daha yüksek düzeyde gerçekleştiği belirlenmiştir. Emprenye edilen deney örneklerinin renk, parlaklık, yüzey pürüzlülüğü ve sertlik değerleri, kontrol örneğine göre daha düşük düzeyde gerçekleşmiştir. Sığla yağı ile emprenye işlemi, deney örneklerinin eğilme direnci, elastikiyet modülü ve basınç direncinde azalmalara neden olurken, çürüklük direncinde artış sağlamıştır. Termal analiz sonuçlarına göre, kütle kaybı değeri en düşük %2'lik çözelti ile muamele edilen deney örneklerinde elde edilirken; en yüksek ağırlık kaybı %6'lık çözelti ile muamele edilen deney örneklerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine some physical, mechanical, biological and thermal properties of Beech wood. In thesis, sweet gum oil dissolved in ethanol then, wood specimens were impregnated with 2, 4 and 6% solutions of sweet gum oil according to the principles stated in ASTM D 1413-76 standard. In this study, some physical properties such as oven-dry and air-dry density values, water absorption, color, glossiness, surface roughness, surface hardness; some mechanical properties such as modulus of rupture (MOR), modulus of elasticity (MOE) and compression strength (CS); some biological properties such as resistance to white decay fungus; and thermal properties of wood specimens were tested. Results showed that oven-dry and air-dry density values of treated wood specimens were higher than untreated wood specimen. Water absorption of untreated wood specimens were higher compared to treated wood specimens. Color, glossiness, surface roughness and hardness values of treated wood specimens were lower than untreated wood specimen. While impregnation with sweetgum cause a decrease in bending strength (MOR), modulus of elasticity (MOE) and compression strength (CS) of wood specimens, it increased decay resistance of Beech wood. According to the thermal analysis test, while the mass loss of the Beech wood was the lowest impregnated with 2% solution of the sweetgum, the highest mass loss was obtained treated with 6% solution of the sweet gum oil.