Kapalı devre sistemlerinde farklı tip biyomedya içeren boncuk filtrelerin, farklı tuzluluklarda performanslarının incelenmesi üzerine bir çalışma
A study on evaluation of biofiltration performance in recirculating aquaculture systems of different types of bead filter biomedia , in different salinities
  1. Tez No: 367448
  2. Yazar: MERVE ZAİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Deniz balıkları yetiştiriciliğinde özellikle kuluçkahane döneminde balıkların optimum koşullarda yaşaması için belirli sistemler geliştirilmiştir. Kapalı devre olarak bahsi geçen ve suyun tekrarlı olarak kullanımı esasına dayalı bu sistemlerin biyolojik prosesini biyolojik filtreler oluşturmaktadır. Biyolojik filtreler yem artığı ve balık dışkısı ile suda bulunan balıklar için toksik amonyağın kademeli olarak uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Biyolojik filtrasyonun sağlanması için birçok sistem geliştirilmiştir. Bunlardan bir tanesi de boncuk filtrelerdir. İstanbul Akvaryum sergi akvaryumu karantinasında bulunan 8 adet 550L hacmindeki tankların kullanıldığı çalışmada; her tanka boncuk filtreler bağlanmıştır. Bu filtrelerden 4 adetinin içinde strafor boncuk diğer 4 adetinin içinde ise polisteren boncuk konulmuştur. Aynı tip boncuk içeren filtreler de kendi içlerinde‰18 tuzluluk ile ‰35 tuzluluk çalışılmıştır. Deneme iki periyotta gerçekleşmiş olup I. periyotta balık konulmadan bakteri oluşumu takip edilirken 2. deneme periyodunda levreğin sisteme dahil edilmesi ile sistemin biyolojik filtrasyon kapasitesi incelenmiştir. Toplam 70 gün süren çalışmada elde edilen bilgiler ışığında bakteri olgunlaşmasının, nitrifikasyon ve balık büyüme performanslarının binde 18 tuzlulukta, binde 35 tuzuluğa göre daha yüksek olduğu; ayrıca biyomedya olarak strafor boncuk kullanılan filtrede bu performansların polisteren boncuk kullanılan filtreye göre daha verimli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In aquaculture, specific systems are developed for keep marine fish alive in optimum conditions especially hatchery period. Biological processes of this systems, which are mentioned by closed circuit systems and based on reused water, are generated by biological filters. Biological filters with the uneaten bait and fish feces procure to keep toxic ammonia away gradually for the fish in to the water. A lot of systems have been developed to ensured biologic filtration done. One of them is bead filter.Number of 8 tanks and volume of 550L tanks, which existed in Istanbul Aquarium's quarantine, were used at this research that bead filters were installed to every each tank. Styropor bead was put in 4 of 8 filters; polystyrene bead was put in other 4 filters. Filters, which include same kind of bead, are was worked between 18‰ and 35‰ salinity in themselves. First 25 daily period bacteria maturation had been ensured. During this period what kind of bead and which salinity were more efficient for bacteria maturation had been analyzed. At the end of the 25th day Sea Bass (Dicentrarchus labrax) had been put in tanks and during the 45 days nitrification performances, fish growth performance, filters contribution at oxygen enrichment and turbidity values of filter in the tank had been analyzed. Throughout 70 days in the light of obtained information, nitrification and fish growth performance in 18ppm salinity is higher than 35ppm salinity; besides styropor bead filter was more efficient than the polystyrene bead filter was determined as bio media.