Minekop (Umbrina cirrosa Linnaeus, 1758) yavrularının farklı tuzluluğa sahip sulardaki büyüme performanslarının belirlenmesi
Determinig of the growth performance of juvenil shi drum (Umbrina cirrosa Linnaeus, 1758) at different water salinity levels
- Tez No: 367447
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada deniz balıkları yetiştiriciliğinde önemli yeri olan tuzluluğun, minekop yavruları üzerindeki büyüme performansına etkileri 46 gün süresince incelenmiştir. Deneme, Muğla ili Milas ilçesine bağlı Avşar köyünde özel bir toprak havuz işletmesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan balıklara ait boy ve ağırlık verileri ölçülerek“Canlı Ağırlık Artışı”,“Yem Değerlendirme Oranı”,“Yüzde Büyüme Oranı”,“Spesifik Büyüme Oranı”ve“Kondisyon Faktörü”değerleri hesaplanmıştır. ‰6 ve ‰35 tuzlulukta beslenen balıklara ait bu değerler karşılaştırılarak yetiştiricilik için uygun olan tuzluluğun belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out for 46 days to determine the effects of different salinity levels (6-35‰) on growth performance of Shi Drum (Umbrina cirrosa). This experiment is settled in the earthen pond area of Milas that is district of Muğla province. Live Weight Gain, Feed Conversion Ratio, Percentage Growth Rate, Specific Growth Rate and Condition Factor were calculated by using measurements of lengths and weights which are measured on the beginning and at the end of this study. These calculated data's of fish compared with each other's according to the groups of salinity 6‰ and 35‰ to find out the appropriate salinity for Shi drum culture. Its growth that fed in 35‰ salinity group reached to the 37.64 ±6.92 g last weight from the 28.70 ±4.05g first weight with 9,85 ±2,97 g live weight gain. And the Shi Drums that fed in 6‰ salinity group reached to the 35.15 ±4.92 g last weight from the 26.48 ±3.91g first weight with 9,86 ±4,25 g live weight gain. There was no statistically significant difference between both salinity groups according to the all calculations about growth performance. FCR of 35‰ salinity group found as 1.13 and the 6‰ salinity groups FCR is found as 1.07. This study shows that the Shi Drums fingerlings have a same growth performance and no significant effects found according to the different salinity levels for 46 days.