Sıvı fazda biyodizel üretim kinetiğinin modellenmesi
Kinetic modelling of biodiesel production of liquid phase
- Tez No: 367453
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ AKPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Kimya, Biostatistics, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yapılan çalışmada, biyodizel üretimi amacıyla ticari kanola yağının sıvı fazda transesterifikasyon reaksiyonu sodyum hidroksit katalizör eşliğinde metanol varlığında gerçekleştirilmiş olup reaksiyon üretim parametrelerin değerlendirilebilmesi için reaktant konsantrasyonları ve reaksiyon sıcaklığı biyodizel/sabun oranına bağlı olarak optimize edilmiştir. Denemeler için çalışma parametrelerinin birbirleriyle olan etkileşimlerini de içeren istatistiksel deney tasarımı yapılmış ve bunun için modifiye edilmiş full faktöriyel tasarım yöntemi kullanılmıştır. Biyodizelin deneysel olarak üretilmesinde ölçülen veriler DesignExpert programıyla değerlendirilmiştir. Programdan alınan istatistiksel değerlendirme sonuçları ayrıntılı olarak aşağıdaki gibi sunulmuştur: 1. Biyodizel oluşumunu etkileyen faktörler alkol/yağ oranı reaksiyon sıcaklığı, katalizör oranı ve reaksiyon süresi olup. Katalizör oranı ve reaksiyon sıcaklığı literatürde elde edilmiş en iyi değerler de tutularak alkol/yağ oranı ile reaksiyon sıcaklığı reaksiyonu etkileyen faktörler olarak optimize edilmiştir. Optimizasyon faktörlerinin biyodizel/sabun oranı üzerindeki karşılıklı etkileşimlerini de içeren cevap yüzey fonksiyonu deneysel değerlerle uyumu % 90 dur. 2. Cevap yüzey fonksiyonu incelendiğinde Sıcaklık ve Alkol/Yağ oranının en düşük olduğu değerlerde Biyodizel/Sabun oranı e düşükken, sıcaklık ile karşalıştırıldoğında Alkol/Yağ oranının etkisi daha az olmakta ancak ikisininde yüksek sıcaklıkta benzer etkiyi verdiği anlaşılmaktadır. Son olarakta Sıcaklığın ve Alkol/Yağ oranının orta düzeydeki etkisi her ikisinin en üst düzeydeki etkisiyle hemen hemen aynıdır. Bu da maliyetler açısından düşünülmesi geren bir durum olarak iyi araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the study, biodiesel production purposes of commercial canola oil in the liquid phase transesterification reaction of sodium hydroxide catalyst in the presence of methanol was realized and estimated, and the reactant concentrations and reaction temperature as reaction production parameters depending on the ratio of biodiesel/soap was optimized. Modified full factorial design as experimental design was chosen for optimizing of the reaction parameters including their interactions. Experimentally measured data for the production of biodiesel was evaluated by DesignExpert program. Statistical evaluation results taken from the program in details are presented as follows: 1. Factors affecting the formation of biodiesel alcohol/oil ratio, the reaction temperature and the reaction time and catalyst ratio. Catalyst ratio and the reaction temperature kept at the best values of Literature are obtained in alcohol/oil ratio and the reaction temperature is optimized to be the factors which influence the reaction. Optimization factors biodiesel/soap ratio on response surface function, including the interaction with the experimental data approximation ≈ 90%. 2. Finally the moderate effect of the temperature and Alcohol/Oil ratio is almost the same with their both of top-level effect.This case also should be considered well in terms of the effects on cost of production