Akyaka Kadın Azmağı (Muğla-Türkiye)'ndan toplanan Enteromorpha intestinalis'in besinsel kompozisyonunun belirlenmesi ve gıda amaçlı kullanım olanaklarının araştırılması
Evaluation of chemical composition of Enteromorpha intestinalis collected from Akyaka Kadin Azmagi (Mugla-Turkey) and researching usage as food
  1. Tez No: 367452
  2. Yazar: CANSU METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAÇNUR BAYGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Muğla Akyaka Kadın Azmağı'ndan toplanan yeşil bir makro alg türü olan Enteromorpha intestinalis'in mevsimsel olarak besinsel kompozisyonu (ham protein, ham yağ, nem, ham kül, karbonhidrat, yağ asidi, mineral ve vitamin içerikleri) kurutulmuş örneklerde tespit edildikten sonra çay, çorba ve baharat olarak üç farklı ürün şeklinde hazırlanarak 30 kişiden oluşan duyusal panel ekibinin görüşlerini almak üzere beğenilerine sunulmuştur. Çalışma örneklerinin besinsel kompozisyon değerleri incelendiğinde; nem miktarında önemli farklılıklar bulunmazken en yüksek ham protein ve ham yağ miktarı yaz mevsiminde (%13,42±1,31 ve %1,31±0,57), en yüksek ham kül miktarı ilkbahar mevsiminde (%17,35±1,47) elde edilmiştir. Sonbahar mevsiminde çoklu doymamış yağ asitlerinden linolenik asit (C18:3) %14,93 ve Cis-11,14-eikosadienoik asit (C20:2) %17,76 olmak üzere önemli miktarlarda tespit edilmiştir. Önemli çoklu doymamış yağ asitlerinden EPA (C20:5n3) sonbahar, kış, ilkbahar mevsimlerinde daha fazla saptanırken, maksimum değeri (%3,32) sonbahar mevsiminde gözlenmiştir. Doymuş yağ asitlerinden ise palmitik asit (C16:0) her mevsim yüksek miktarda gözlenmiş, kış mevsiminde maksimum değere (%43,29) ulaşmıştır. Çalışılan minerallerden, en yüksek miktardaki mineral olan kalsiyum sonbahar mevsiminde 15977 mg/kg'a ulaşmıştır. Vitaminlerden ise C vitamini ilkbahar mevsiminde önemli miktarda yüksek (14±2,00 mg/100g) bulunmuştur. Çalışmada kurutulmuş alg örneklerinden hazırlanan yosun çayı duyusal paneli iki aşamada gerçekleştirilmiş ilk panelde panelistlerce en çok beğenilen konsantrasyon ve demleme süresi (%1 konsantrasyon ve 5 dakika demleme süresi) belirlenmiştir. Bu doğrultuda hazırlanan yosun çayları ikinci panelde farklı içeriklerde (nane-limon, elma-tarçın) hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a green macroalgae Enteromorpha intestinalis that was collected from Mugla Akyaka Kadin Azmagi was dried and nutritional composition (crude protein, crude lipit, % moisture, crude ash, carbohydrate, fatty acid, mineral and vitamin) was determined seasonally, after dyring it was prepared in the form of three different products as seaweed tea, soup and spice and was presented for sensory analysis due to get opinions of the panel of 30 people team. When nutritional composition values of the study samples was investigated there was no significant differences for moisture, the highest crude protein and crude lipid content (%13,42±1,31 and %1,31±0,57) were obtained in summer, while the highest crude ash (%17,35±1,47) was obtained in spring. In autumn polyunsaturated fatty acids linolenic acid (C18:3) (14,93%) and Cis-11,14-eicosadienoic acid (C20:2) (17,76%) were determined in significant amounts. In autumn, winter, spring polyunsaturated fatty acid EPA (C20:5n3) was obtained and the maximum value (%3,32) was observed in autumn. A saturated fatty acid palmitic acid (C16:0) was reached to maximum value in winter (%43,29). The highest calcium content reached to 15977 mg/kg in autumn also the highest vitamin C content (147±2,00 mg/100g) was determined in spring significantly. Seaweed tea sensory panel was carried out in two stages and in first panel the most approved concentration and infusion time (1% concentration and 5 minutes infusion time) were determined in the study. Seaweed teas that were prepared in this direction were prepared in different contents (mint-lemon, apple-cinnamon) in second stage.