Yumurtacı tavuk rasyonlarına biberiye (Rosmarinus officinalis L.) uçucu yağ ilavesinin performans, yumurta kalite kriterleri ile bazı kan parametreleri ve incebağırsak mikroflorası üzerine etkisi
The effects of dietary supplementation with rosemary (Rosmarinus officinalis L.) essential oil on laying hen performance, egg quality, some blood parameters and small intestine microflora
  1. Tez No: 367481
  2. Yazar: TÜLAY ÇİMRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırma, yumurtacı tavuk rasyonlarına antibiyotik, vitamin E ve farklı dozlarda biberiye uçucu yağı ilavelerinin performans, yumurta kalite kriterleri, yumurta sarısı yağ asitleri kompozisyonu, kolesterol ve vitamin E düzeyleri, depolanan yumurta sarısındaki lipid peroksidasyon malondialdehit (MDA) düzeyi, bazı kan parametreleri ile incebağırsak mikroflorasındaki yararlı ve patojen mikroorganizmalar üzerindeki etkilerini belirlemek üzere yapılmıştır. Çalışmada, tavuklar tesadüf parselleri deneme desenine göre rastgele 6 gruba ayrılmış, her bir grup 5 tekrarlamalı ve her tekrarda 8 tavuk olmak üzere toplam 240 adet, 32 haftalık yaşta Bovans ırkı beyaz yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Buna göre, deneysel gruplar; 1. grup (Negatif Kontrol) standart bazal yemle, 2. grup (Pozitif Kontrol) 500 mg/kg antibiyotik (Klortetrasiklin), 3. grup 200 mg/kg vitamin E, 4. grup 100 mg/kg biberiye uçucu yağı, 5. grup 200 mg/kg biberiye uçucu yağı ve 6. grup 300 mg/kg biberiye uçucu yağı içeren rasyonlarla 90 gün süreyle beslenmişlerdir. Canlı ağırlık, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, hasarlı yumurta oranı, kabuk ağırlığı, kabuk kalınlığı, kabuk kırılma mukavemeti, şekil indeksi, sarı indeksi, ak indeksi, Haugh Birimi, sarı rengi, bazı kan parametreleri ve yumurta sarısı kolesterol düzeyleri denemede kullanılan katkılardan etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of feeding laying hens with antibiotic, vitamin E and different doses of rosemary essential oil supplementation on performance, egg quality, egg yolk, fatty acid composition, cholesterol and vitamin E levels, lipid peroxidation malondialdehyde (MDA) levels during storage, some blood parameters, and beneficial and harmful microorganisms in small intestine microflora were investigated. In this study, a total of 240 Bovans white laying hens, 32 week-old, were allocated randomly into 6 groups according to the randomized plot experimental design; each group had 5 replications and each replicate had 8 hens. Treatment groups were 1. group (Negative Control) standard basal feed, 2. group (Positive Control) 500 mg//kg antibiotic (Chlortetracycline), 3. group (200 mg/kg) vitamin E, 4. group rosemary essential oil (100 mg/kg ), 5. group rosemary essential oil (200 mg/kg ), 6. group rosemary essential oil (300 mg/kg ). Study period lasted 90 days. Body weight, egg production, egg weight, damaged egg ratio, eggshell weight, eggshell thickness, eggshell breaking strength, egg shape index, egg yolk index, albumen index, Haugh unit, egg yolk colour, some blood parameters and egg yolk cholesterol levels were not affected by the supplementations of the basal feed.