Nematik sıvı kristal bir filmin elektro-optik özellikleri
Electro-optical properties of a nematic liquid crystal film
- Tez No: 367500
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nematik sıvı kristal fazdaki moleküller, hemen yaklaşık olarak aynı yönelime sahip olmakla birlikte, ortamda uzun menzilli bir konumsal düzen bulunmamaktadır. Bir dış alan etkisiyle moleküllerin ortalama yönelim doğrultusundaki yerel bir değişim, maddenin fiziksel özelliklerinde değişime neden olur. Bu durum ortam içinde aydınlık ve karanlık bölgelerin ortaya çıkmasına yol açar. Böylece, nematik bir madde tarafından ışığın modülasyonu, çeşitli gösterge aygıtlarının uygulamaları açısından oldukça önemlidir. Bu tezde bir nematik sıvı kristal filmin elektro-optik davranışı inceleme konusu edilmektedir. Deneysel sonuçlar teorik öngörülerle karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In a nematik liquid crystal phase, the molecules have nearly the same orientation but there is no long range positional order. A local change in the average orientation of molecules by an external field changes the properties of the material and leads to light and dark areas in the medium. Thus, the modulation of light by means of nematic material is important topic due to various display applications. This thesis describes the study on the electro-optical behavior of a nematic liquid crystal film. The results of experiments on these properties are compared with theoretical predictions.