Nematik ve simektik fazlarda ışık transmisyonu
- Tez No: 46843
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Sm A'ristal (SK) bir ortamda, moleküler yönelimlerin; uygulanan bir elektrik alan veya sıcaklık geğişimlerinden kuvvetli bir biçimde etkilendikleri bilinen bir gerçektir. Son yıllarda, bu konu ile çalışanların dikkatleri, SK nematik ve simektik A arafazlarda gözlenen çeşitli elektrooptik ve tennooptik olaylar üzerinde yoğunlaşmış durumdadır. Genellikle, nematik SK lere ait özellikler, çok daha yakından bilinmekte olup, bunlar aynı zamanda çok sayıdaki görsel (display) cihazın temelini oluşturur. Modern elektronikte, pasif display uygulamalarının büyük bir kısmı; uygun elektronik davranışlar, alçak güç ve voltaj gereksinimleri nedeniyle, SK karışımlarla çalışmaktadır, öte yandan, simektik A fazda çok sayıda optik olayın gözleniyor olmasına karşm, bu tür bir ortamın transmisyon özellikleri henüz ayrıntılı olarak incelenmiş değildir. Simektik A fazda, tennooptik ve termal indüklemen' karakteristik desen değişimleri, bazı araştırmacılar tarafından incelenmiş bulunmaktadır. Ortam içinde, saydam (transperant) bir yapıdan, ışık saçıcı desenlere dönüşümü içeren bu türdeki optik olaylar, bazı uygulamalar açısından büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, simektik A ve nematik SK terin ışık transmisyonu karakteristikleri incelenmemiştir. Deneyler, saf oktiloksi siyanobifenil 80CB ile bunun pentil siyanobifenil Ç5CB) olan ikili eutektik karışımları üzerinde gerçekleştirilmiştir. SK örneklerin; sıcaklık, film geometrisi ve kalınlığa bağlı ışık geçirgenlikleri üzerinde çalışılmıştır. Bu arada, tennooptik olaylar sonucu; kristal (kan) - simektik A (K-S) ve simektik A - nematik (N-A) faz geçişlerine bağlı olarak, ortamda oluşan karakteristik desenlerin değişimleri, mikroskopla gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, son literatür verileri ve teorik öngörülerle uyum içindedir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is well-known fact that the molecular alignments of the Liquid Crystal (LC) medium can be strongly affected by an applied electric field or by temperature variations. In recent years, the attentions have been focused on these various electrooptic and termooptic effects observed in LC Nematic LC s are well understood and form the basis for a number of display applications. Most of the modern electronic passive display elements incorporate LC mixtures because of their useful electrooptic properties, low power and voltage requirements, On the other hand, many types of optical effects exists in smectic A phase, but the transmission characteristics of such a medium have not been analyzed in detail. Termooptic or thermally induced texture change of smectic A has benn investigated by several authors. These optical effects result from the change in the texture from a transparent to a scattering ones and are of great importance from the application viewpoints. In this study, light transmission characteristics of smectic A and nematic LC s have been investigated. The experiments have been performed on pure octyloxy cyanobiphenyl (SOCB) and its eutectic mixtures by pentyl cyanobiphenyl (5CB). The transmittanee of LC cells depending on the temperature, the film geometry and the thickness have been studied. The texture formed as a result of the termooptic effects and the texture change during the crystalline state to smectic A (C-S) and nematic to smectic A (N-A) phase transitions have been microscopically observed. The results are in consistent with the current literary data and the theoretical predictions. 52