Dikdörtgen dielektrik dalga kılavuzlarında optik özelliklerin incelenmesi
Investigation of optical properties in rectangular dielectric waveguides
- Tez No: 367561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada optik dalga kılavuzları incelenmiştir. Öncelikle, Maxwell eşitlikleri ifade edilmiştir. Maxwell eşitliklerinden yararlanarak elektrik ve manyetik alanlar için izotrop ve manyetik olmayan ortamlardaki dalga denklemleri (Helmholtz denklemleri) türetilmiştir. Daha sonra, bu denklemler iki ve üç tabakalı optik dalga kılavuzu sınırında Marcatili ve etkin indis yöntemleri kullanılarak çözülmüştür. Çözülen dalga denklemlerine göre TE ve TM modu için karakteristik denklemler elde edildi. Elde edilen denklemler doğrultusunda TE modlarının grafikleri çizildi. Sonuçta gömülü dikdörtgen optik dalga kılavuzları sınır koşullarına göre optimize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, optical waveguides are investigated. Firstly, Maxwell equations are explained. The wave equations (Helmholtz equations)are derived using Maxwell equations for electric and magnetic field elements in isotropic and nonmagnetic media. Then these equations were solved by using Marcatili and effective index methods in the boundaries of two dimensional and three layer optical waveguide. Characteristic equations for TE and TM mode were obtained according to solved wave equations. From these characteristic equations graphes of TE modes were drawn. Finally, embedded rectangular optical waveguide optimized corresponds to boundary conditions.