Artvin Çoruh Üniversitesi Seyitler yerleşkesi ve çevresinin florası
The flora of Artvin Coruh University Seyi̇tler and its envi̇rons
- Tez No: 367581
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR EMİNAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Botany, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Artvin Çoruh Üniversitesi Seyitler Yerleşkesi ve çevresinin florasının tespit edilmesi amacıyla 2012-2014 yılları arasında yapılmıştır. Araştırma alanı, Davis'in grid sistemine göre A8 karesinde yeralmakta olup, Holarktik bölgenin, Avrupa-Sibirya fitocoğrafik alanının Karadeniz provensinin Kolşik kesiminde yer almaktadır. Çalışma alanı 200-2500 m yükselti arasında bulunmaktadır. Bu araştırmada 82 familya, 271 cinse ilişkin toplam 369 adet takson saptanmıştır. Bunlardan 5 takson Pteridophyta, 364 takson ise Spermatophyta bölümüne ilişkindir. Spermatophyta bölümüne ilişkin taksonlardan 8'i Gymnospermae, 356'sı Angiospermae alt bölümünde bulunmaktadır. Araştırma alanında en fazla takson içeren ilk üç familyalar; Asteraceae (36 takson), Gramineae (26 takson), Leguminosae (Fabaceae) (25 takson) ve Cruciferae (Brassicaceae) (23 takson), Rosaceae (23 takson), Labiatae (Lamiaceae) (19 takson), Boraginaceae (13 takson), Scrophulariaceae (13 takson), Caryophyllaceae (10 takson), Ranunculaceae (9 takson), Umbelliferae (Apiaceae) (4 takson)'dir. Çalışma alanında belirlenen 219 taksonun fitocoğrafik bölgeleri alanda saptanmıştır. Tespit edilen türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları ise şöyledir: 134 adeti Avrupa-Sibirya, 16 adeti İran-Turan ve 9 adeti Akdenizdir. Araştırma alanında 11 adet endemik bitki saptanmıştır. Endemik bitkiler, uluslararası IUCN tehlike kategorilerine göre sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out for determination and contribution to the flora of Artvin Çoruh Unıversıty, Seyitler and its environmental place composition between 2012-2014. The research area under review is taken place in Colchic province of Euro-Siberian floristic area of Holarctic and is found in the A8 square according to grid system of Davis. The study area lies between 200 and 2500 m. elevation above the sea level. In this study, total 369 plant taxa belong to 82 families and 271 genera were determined. Five of them belong to Pteridophyta, the remaining 364 taxa were Spermatophyta which included 8 taxa from Gymnospermae and 356 taxa from Angiospermae. The largest families recorded were as follows: Asteraceae (36 taxa), Fabaceae (25 taxa), Gramineae (26 taxa), Brassicaceae (23 taxa), Rosaceae (23 taxa), Lamiaceae (19 taxa), Boraginaceae (13 taxa), Scrophulariaceae (13 taxa), Caryophyllaceae (10 taxa), Ranunculaceae (9 taxa) and Apiaceae (4 taxa), The percentage of phytogeographical origins of 219 taxa was determined. The distribution of the taxa according to the phytogeographical regions was as follows: 134 taxa, Avrupa-Sibirya, 16 taxa, İran-Turan, 9 taxa Mediterranean. Endemism included 11 endemic taxa. The endemic plants and non-endemic rare plants in the study area have been classified to IUCN threat catagories.