İçme suyu şebekelerinde meydana gelen arızaların kümeleme yöntemi ile analizi
Analysis of pipe failure occurred in water distribution system using cluster method
- Tez No: 367602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
İçme suyu dağıtım sistemlerinin iyi bir şekilde yönetilmesi ve işletilmesi, insanlara güvenilir bir şekilde suyun iletilmesi ve şebekelerde meydana gelen su kayıplarının azaltılması ve önlenmesi açısından önemlidir. Bunun için alt yapı sistemlerinin mevcut durumunun ortaya konulması ve izlenmesi gerekmektedir. Şebekelerdeki arızanın meydana gelme sıklığının ve arızanın konumsal olarak yoğunlaştığı bölgelerin tespit edilmesi, altyapı yönetimi için oldukça önemlidir. Borular üzerinde risk oluşturan ve arızaya sebep olan faktörler genel olarak, boru malzeme özellikleri, bölgedeki yeraltı suyu seviyesi, zemin özellikleri, trafik yoğunluğu, boru çapı ve işletme basıncı şeklinde verilmektedir. Bu çalışmalarda farklı yöntemler kullanılarak boru arızası ve risk faktörleri değerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışmada, içme suyu şebekelerinde meydana gelen arıza verileri ile arıza üzerinde etkili faktörler arasındaki ilişkinin coğrafi bilgi sistemler yaklaşımı ile ortaya konulması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için 2006-2012 yılları arasında Malatya içme suyu şebekesinde meydana gelen arıza kayıtları incelenmiş ve arıza ile etkili faktörler arasındaki ilişki değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water distribution system to be managed in a reliable way is important for transmitting of water to people safely and reduction and prevention of water losses occurred in pipeline system. For this, to reveal the current status of infrastructure system and monitoring are required. It is important to determine the frequency of occurrence of failures in pipeline system and define the spatially distribution of failures for management of infrastructure system. The factors causing the failures on pipeline systems in general are the features of pipe material, the ground water level and soil properties in region, traffic intensity, pipe diameter, operation pressure etc. The aim of this these is to define and evaluate the relationship between the failures recorded in water distribution system and the factors causing failures on pipe by using clustering methods and Geographic Information Systems. For this aim, the failures occurred in the water distribution system, in Malatya province at year 2006 -2012, are analyzed and the relationship between failures and influential factor on failures are evaluated.