Derme deresi'nin fiziksel, kimyasal ve hidrolojik karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of physical and chemical and hydrogical characteristics of derme stream
  1. Tez No: 367601
  2. Yazar: YASEMİN ERMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMERUL FARUK DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada; Malatya il sınırları içerisinde yer alan Derme Deresi'nin fiziksel, kimyasal ve hidrolojik özellikleri araştırılmıştır. Derme Deresi sistemine sulama mevsiminde ve sulama mevsimi dışında su giriş ve çıkışları bulunmaktadır. Bu girdi ve çıktıların Derme Deresine olan etkileri fiziksel ve kimyasal analizler yapılarak incelenmiştir. Bu analizlerin sonuçlarına göre sulama suyu kalite sınıflandırması yapılmıştır. Çalışma kapsamında 2013 yılı Mayıs, Haziran ve Eylül aylarında Derme Deresi ve mansabında bulunan sulama kanalı boyunca belirlenen onbir farklı örnekleme noktasından su numuneleri alınmıştır. Bazı fiziksel analizler (sıcaklık, suda çözünmüş oksijen, pH, elektrik iletkenlik) numune alınan yerlerde, bazı kimyasal analizler ise, (Ca, Mg, NH4, PO4, NO2, HCO3, tuzluluk, BOi, KOi, askıda katı madde, SAR, Bakiye Na2SO4, organik madde), Malatya İl Özel İdaresi laboratuarlarında yaptırılmıştır. Hidrolojik karakteristiklerin belirlenmesinde ve analiz sonuçlarının değerlendirilmesinde Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yazılımından faydalanılmıştır. Sonuç olarak, Derme Deresi'nin hidrolojik karakteristikleri ve bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Derme Deresi'nin yüzeysel su kaynakları sınıflarına göre birinci kalitede bir suya sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Analyses in this study focus on the physical, chemical and hydrological properties of Derme Stream located in the province of Malatya. Water inlets and outlets from the stream exist both at the irrigation season and at the outside of the irrigation season in Derne Stream system. The effect of this inlet and outlet are investigated by means of PHysical and chemical analyses. Irrigation water quality classification is made according to these results of the analyses. In the study, water samples was taken from eleven different locations along the Derme Stream and the irrigation canal, that located at downstream, on May, June and September, 2013. Some physical properties (temperature, dissolved oxygen, PH and electrical conductivity) are determined at samples locations. Some other chemical analyses (Ca, Mg, NH4, PO4, NO2, HCO3, salinity, BOD, COD, total suspended, solid matter, residual Na2SO4, and organic matter ) are made in laboratories of Malatya Special Provincial Administration. GeograPHic information system software (GIS) is used to determine for hydrological and consideration the results of analyses. Consequently hydrological characteristics and PHysical, and chemical properties of Derme stream are determined. The results show that, Derme stream has first class in view of irrigation water.