Kemoterapötik Bir Ajan Olan L-asparaginazın Farklı Polimerik Yapılara İmmobilizasyonu ve Karakterizasyonu
Kemoterapötik Bir Ajan Olan L-asparaginazın Farklı Polimerik Yapılara İmmobilizasyonu ve Karakterizasyonu
- Tez No: 367624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
L-asparaginaz, akut lenfoblastik lösemi (ALL) tedavisinde etkili bir şekilde kullanılan enzimdir. L-asparaginazın kullanımını sınırlayan hipersensitif reaksiyonları çözmek için polietilen glikol (PEG) ile konjugasyon oldukça yaygındır. Bununla beraber farklı biyouyumlu materyallere L-asparaginazın immobilize edilerek daha etkin şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı L-asparaginazın immobilizasyonunda kullanılacak biyouyumlu farklı polimerik yapıları hazırlamak ve immobilize edilen enzimin hem yapısal hem de kinetik açıdan kullanılabilirliğin test edilmesidir. Çalışmamızda katı matriks olarak polimetilmetakrilat (PMMA), polihidroksietilmetakrilat (PHEMA) ve polimetakrilikasit : polimetilmetakrilat P(MA-MMA) ve bu polimerlerinden yola çıkılarak farklı oranlarda nişasta katkılı polimerik yapılar hazırlandı. Tüm yapılar FTIR, TGA, DTA, DSC ve sıvı temas açısı ile yapısal olarak karakterize edildi. Polimerik yapılara nişasta katkılamanın polimerik yapıların biyobozunurluğunu arttırdığı, sıvı temas açısını düşürdüğü ve bozunma sıcaklığı aralığını genişlettiği tespit edilmiştir. L-asparaginazın immobilizasyonunda PMMA ve PHEMA için % 3, P(MA-MMA) için ise % 5 nişasta içeren polimerler en yüksek aktivite değerleri sergilemiştir. İmmbolize enzimlerin 50 oC'den yüksek sıcaklıklarda serbest enzime göre aktivitesini koruduğu tespit edilmiştir. Özellikle P(MA-MMA)-5N-Asn immobilize enzim örneklerinde yarı ömrün oda sıcaklığında 30 güne kadar uzadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, L-asparaginazın immobilizasyonu ve daha etkin kullanımı için biyouyumlu polimerik yapılar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
L-asparaginase, is the enzyme effectively used to treatment of acute lymphoblastic leukemia (ALL). Polyethylene glycol (PEG) conjugation of the enzyme is quite common to solve the hypersensitive reaction which is limit in the use of L-asparaginase. However, a different biocompatible material by immobilization of L-asparaginase is very important to use more effectively. The purpose of this study has prepared at different biocompatible polymeric structures to be used for immobilization of L-asparaginase and the immobilized enzyme is tested of availability as both structural and kinetically. In our study, different rates starch blended polymethylmethacrylate (PMMA), polyhydroxyethylmethacrylate (PHEMA) and polymethacrylic acid : polymethylmethacrylate P(MA-MMA) polymeric structures were prepared as the solid matrix. All structures were characterized with FTIR, TGA, DTA, DSC and liquid contact angle, structurally. With starch added to the polymeric structure was found to increase the biodegradability of the polymeric structure, lower the liquid contact angle and extend the decomposition temperature range. In the immobilization of L-asparaginase, 3% for PHEMA and PMMA, 5% for P(MMA-MA) starch-containing polymer exhibited the highest activity values. Immobilized enzymes were found to retain activity compare with free enzyme at the temperatures above of 50 °C. Especially, P(MA-MMA)-5N-Asn samples was determined at the half-life of immobilized enzyme to be prolonged up to 30 days at room temperature. As a result, biocompatible polymeric structures have been revealed for more effective use and immobilization of L-asparaginase.