Transshipment container terminals
Düzgeçiş konteyner terminalleri
  1. Tez No: 367630
  2. Yazar: DUYGU KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde artan konteyner taşımacılığı, konteyner terminallerinin birbirleriyle rekabet edebilmeleri için kapasitelerini arttırmaları gerekliliğini doğurmuştur. Kapasite arttırımı ya fiziksel olarak operasyon alanının genişletilmesi ya da varolan terminallerin daha iyi yönetilmesiyle mümkündür. Birinci seçenek cok masraflı olduğu ve fiziksel açıdan mümkün olamayabileceği için, terminal yönetimi için ikinci alternatif uzerine yoğunlaşmak daha mantıklıdır. Konteyner terminallerinin rekabet yeteneği gemilerin rıhtımda işlenme süresine fazlasyla bağlıdır. Bu nedenle, gemilerin rıhtımda daha az süre tutulması oldukça önemlidir. Birçok geminin aynı anda demirleyebileceği ve işlenebileceği, boşaltılan konteynerlerin ise doğrudan onları gidecekleri yerlere taşıyacak olan gemilere aktarılabileceği büyük aktarma merkezleri bu amaca ulaşmak için en uygun ortamlardan biridir. Bu calışmada, bütün konteynerlerin böyle bir ortamda boşaltılıp yüklendiği bir konteyner aktarma merkezi incelenmiştir. Çalışmada amaç, tamamlanma zamanını en azlayarak konteynerlerin tahliye ve yükleme işlemlerini gösteren bir çizelge belirlemektir. Böyle bir ortamı inceleyen bir çalışma daha önce yapılmamış olmakla birlikte, yaplan en benzer çalışma iki gemi ve doğrudan aktarılan konteynerler dışında ithal ve ihraç konteynerlerin de bulunduğu bir problemi inceleyen çalışmadır. Bizim çalışmamzda gemi sayısının iki ile kısıtlı kalmadığı ve konteynerlerin hepsinin doğrudan aktarılması gerektiği bir ortam ele alınmıştır. Böyle bir ortam için konteynerlerin tahliye ve yükleme çizelgesini belirleyecek bir tamsayılı matematiksel model geliştirilmiş ve hesaplamalı deneylerle sistemin performansı analiz edilmiştir. Modelin sınırlarını analiz edebilmek için problem örnekleri yaratılmış ve muhtemel çözüm yöntemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ever increasing number of containers to be transported necessitates expanding the capacity of container terminals. This can be achieved either by enlarging the container terminals physically or by managing the container terminals better. Since the first alternative is costly, and sometimes not possible due to limited land, container terminal managers focus on the second alternative. One possible way to increase the capacity of a container terminal is to reduce the vessel handling times. By that way, containers will spend little or no time at the yard storage phase, which will directly enhance the capability of container terminals to compete with each other. This setting is applicable to large transhipment hubs where many vessels can be moored and processed at the same time and discharged containers can directly go to their outbound vessels. Since the yard is a critical resource for the container terminal management, this environment will result in less cost and better utilization of the yard space. In this study, we consider a transshipment container terminal where all containers must be loaded to their outbound vessels directly after being unloaded from their incoming vessels. Our aim is to determine a schedule of unloading and loading times of containers while minimizing the makespan, which is the total completion time of all operations. This problem has not been studied before. The most related work deals with a case where there are two vessels and three types of containers, which are loaded, unloaded and directly transshipped ones. In our study, we consider just the transshipment containers but the number of vessels is not restricted to two. We develop a mathematical model to represent the system and analyse its performance through computational studies. We create instances from different sizes to understand the limits of the mathematical model. After identifying these limits for the model, we study possible solution methodologies.