Development of mid-infrared coherent sources based on novel nonlinear devices
Doğrusal olmayan yöntemler kullanılarak kızılaltı bölgesinde çalışan laser kaynaklarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 367641
  2. Yazar: MELİSA NATALİ ÇİZMECİYAN SÖZÜDOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPHAN SENNAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu doktora tezinde farklı kip kilitleme teknikleri kullanılarak geliştirilen, kızıl altı bölgesinde çalışan ve femtosaniye süreli darbeler üreten bir laser geliştirilmiştir. Deneylerde Kerr odaklamalı kip kilitleme ve doyabilen soğurucu vasıtasıyla elde edilen kip kilitleme yöntemleri Cr:ZnSe laserine başarıyla uygulanmıştır. Tezin ikinci bölümünde, grafen tabanlı üretilen süper kapasitör yapısına sahip ve optik özellikleri uygulanan voltaj ile değiştirilebilen bir doyabilen soğurucunun doğrusal ve doğrusalolmayan optik özellikleri incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde, Kerr odaklamalı kip kilitleme yöntemi kullanılarak çalıştırılan Cr:ZnSe laserinin farklı dispersiyon kaynakları kullanılarak çalıştırılması gösterilmiştir. Laserden elde edilen en yüksek darbe enerjisi 1.8nJ olup, %6 geçirgenliğe sahip çıkış aynası ile CaF2 malzemesinden yapılmış prizma çifti ile elde edilmiştir. Laser %1 çıkış aynası ile çalıştırıldığında elde edilen darbe uzunluğu 92 fs olarak ölçülmüştür. Kip kilitleme deneylerinden elde edilen değerler kullanılarak Cr:ZnSe malzemesinin doğrusal olmayan kırılma indisi (1.2±0.2)×10−18 m2/W olarak hesaplanmıştır. Aynı laser düzeneği bu sefer grafen kullanılarak kip kilitli rejimde çalıştırılıp femtosaniye süreli darbeler başarıyla üretilmiştir. Laserden, %3 geçirgenliğe sahip çıkış aynası kullanılarak, 78MHz darbe tekrar frekansında, 176 fs süreli ve 80mW ortalama güce sahip kararlı darbeler elde edilmiştir. Çıkış aynası geçirgenliği %6 olduğunda, laserin çıkışında elde edilen darbe enerjisi 1.4nJ'den 2.4nJ'e yükselmiştir. Grafen kullanılarak kip kilitli rejimde çalıştırılan Cr:ZnSe laseri, literatürde bu yöntemle çalıştırılmış en uzun dalgaboyuna sahip laserdir. Tezin sonraki bölümünde farklı alttaşlar (kuvartz, YAG ve CaF2) üzerine kaplanmış grafen örnekleri, optik yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Bu örnekler için belirlenen doyum akısı ve modülasyon derinliği kuvartz için 34 μJ/cm2 /%0.6, YAG için 60 μJ/cm2 %0.8, ve son olarak CaF2 için 39 μJ/cm2 %0.6 olarak belirlenmiştir. Bu bölümün devamında voltaj ayarlamalı grafen süperkapasitör cihazın doğrusal ve doğrusal olmayan optik özellikleri araştırılmıştır. Pompa sonda yöntemi kullanılarak yapılan ölçümlerde, cihazın yaşam süresinin voltaja çok bağımlı olmadığı gözlenmiştir ve yaşam süresi ortalama 1.9 ps olarak ölçülmüştür. Cihazın doyum akısının, uygulanan voltajla monotonik olarak artış gösterdiği ve uygulanan voltaj 1V olduğunda en fazla 456 μJ/cm2 değerine çıktığı saptanmıştır. Uygulanan voltaj aralığında (0-3V), cihazın modülasyon derinliği %1.1 ile %0.7 değer aralığında ölçülmüştür. Bu tez çalışmasında geliştirilen ucuz dispersiyon dengeleme teknikleri ve grafen tabanlı kip kilitleme yöntemleri sayesinde, kızılatı bölgesinde darbe üretebilen ve birçok tıbbi ve spektroskopik uygulamada kullanılabilecek pratik femtosaniye darbe kaynaklarının geliştirilebileceğini öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the development of an efficient and robust femtosecond laser which produces mid infrared pulses by employing different mode locking techniques. In particular, Kerr lens mode locking and graphene saturable absorber mode locking techniques were successfully applied to the Cr:ZnSe laser which operates around 2.45 μm. In the second part of the thesis, linear and non-linear optical properties of a gated graphene based supercapacitor were experimentally characterized, and voltage dependent optical and ultrafast properties were discussed. The first part of the thesis is the demonstration of a Kerr lens mode-locked Cr:ZnSe laser and evaluation of the performance of four different cost-effective and practical dispersion compensation methods. The highest pulse energy was obtained with a 6% output coupler and a CaF2 prism pair, where as high as 1.81 nJ was obtained with 2 W of pump power. When a 1% output coupler was used with the CaF2 prism pair, higher intracavity energy led to the generation of pulses as short as 92 fs. Based on the mode locking parameters of the laser, the nonlinear refractive index (n2) of ZnSe was estimated as (1.2±0.2)×10−18 m2/W by using the soliton area theorem. The second part of the thesis involves the demonstration of graphene saturable absorber mode-locked operation of a stable femtosecond Cr:ZnSe laser. The laser produced 176-fs pulses at a repetition rate of 78 MHz with an average power of 80 mW. The measured time-bandwidth product was 0.39 with a 3% output coupler. With a 6% output coupler, 2.4-nJ, 200-fs pulses were generated near 2400 nm at a pulse repetition frequency of 78 MHz. The average mode-locked output power was 185 mW. This work was the first demonstration of a femtosecond Cr:ZnSe laser passively mode locked with a graphene saturable absorber. The third part of the thesis focuses on the optical characterization of graphene samples grown on quartz, YAG and CaF2. We determined the saturation fluence and modulation depth of the samples as 34 μJ/cm2 and 0.6%, 60 μJ/cm2 and 0.8%, 39 μJ/cm2 and 0.6% for graphene on quartz, YAG and CaF2, respectively. The final part is the linear and non-linear characterization of the optical properties of a voltage controlled saturable absorber based on graphene super capacitors. Pump-probe measurements revealed that the ultrafast response of the graphene has similar dynamics with an average fast and slow time constants of 283 fs and 1.9 ps up to 1V of applied voltage. The saturation fluence at 1250 nm monotonically increases with the applied bias, becoming 456 μJ/cm2 at 1V and the modulation depth decreases from 1.09% at 0V to 0.69% at 1V. Hence, the modulation depth of the device was adjusted in the range of 1.1-0.7%.Our results indicate that, utilization of cost effective dispersion techniques as well as novel saturable absorbers such as graphene will lead to the development of practical sources of mid-infrared femtosecond pulse sources suitable for spectroscopic, medical and nonlinear optical applications.