Gas adsorption and diffusion in porous coordination networks: A computational study
Gözenekli koordinasyon ağlarında gaz adsorpsiyon ve difüzyon: Bir hesaplamalı çalışma
  1. Tez No: 367645
  2. Yazar: TUĞBA NUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KESKİN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Adsorbent ve membranlar enerji verimlilikli kimyasal ayırma işlemlerinde önemli rol oynarlar. Son yıllardaki yüksek enerji maliyetleri, adsorpsiyon ve membran temelli gaz ayırma uygulamalarını diğer ayırma metotlarına oranla ekonomik olarak daha cazip hale getirdi. Adsorpsiyon temelli ayırım işlemleri için yüksek seçiciliğe ve çalışma kapasitesine sahip adsorbentler kullanılmalıdır. Büyük ölçekli membran temelli gaz ayırma işlemlerinin maliyetini düşürmek için ise yüksek seçicilik ve yüksek gaz geçirgenliğine sahip membranlar gereklidir. İstenilen özelliklere sahip ideal adsorbentleri ve membranları geliştirmek hem endüstri hem de akademi için pek çok bilimsel çalışmanın ana odağı olmuştur. Gözenekli koordinasyon ağları (PCNler), metal organik bileşiklerle organik bağlayıcıların birleşiminden oluşan kalıcı gözeneklere sahip yeni bir tür kristal nano-gözenekli malzemelerdir. Ayarlanabilir gözenek boyutu, yüksek yüzey alanı, yüksek gözeneklilik, iyi kimyasal ve mekanik dayanıklılık gibi özellikler bu malzemeleri gaz depolama, kataliz ve gaz ayırma gibi uygulamalar için cazip hale getirmektedir. Sentez sırasında, metal iyonlar ve organik bağlayıcıların farklı kombinasyonlarda bir araya getirilerek pek çok yeni PCN geliştirilebilir. Günümüzde sentezlenen pek çok PCN olmasına rağmen, bu malzemelerin adsorpsiyon ve membran temelli gaz ayırma uygulamaları için potansiyel performansları detaylı bir şekilde çalışılmamıştır. Literatürde, PCN'lerin gözeneklerinin gaz iletme özelliklerinin de incelenmesini gerektiren membran temelli gaz ayrımı performanslarını inceleyen çalışmalar bulunmamaktadır. Bu tezde, endüstriyel açıdan önemli olan CH4/H2, CO2/CH4, CO2/H2, CO2/N2 ve O2/N2 gaz karışımları için, pek çok PCN'lerin adsorpsiyon ve membran temelli ayırma performansları atomistik simülasyonlar kullanılarak araştırıldı. Malzemelerin adsorpsiyon ve membran temelli ayırma performanslarını değerlendirmek için, adsorpsiyon seçiciliği, çalışma kapasitesi, yenilenebilirlik, adsorbent seçme parametresi, difüzyon seçiciliği, membran seçiciliği ve gaz geçirgenliği gibi pek çok önemli parametre çalışılan tüm malzemeler ve gaz karışımları için hesaplandı. PCN'lerin performansları iyi bilinen diğer nano-gözenekli malzemelerle karşılaştırıldı. PCN kafesindeki atomlara kısmi elektrik yükü atayan iki farklı yük atama metodunun, yapılan analizlere olan etkisi incelendi. Adsorpsiyon, difüzyon ve membran seçiciliğini tahmin eden basit modeller geliştirildi. Ek olarak, O2'yi N2'den ayırmak için PCN dolgulu hibrit membranların performansları, moleküler simülasyonlar kullanılarak incelendi. Özetle, bu çalışmada PCN'lerin adsorpsiyon ve membran temelli gaz ayırma performansları moleküler simülasyonlar uygulanarak incelendi. Bulunan sonuçlar, PCN'lerin adsorbent ve membran olarak gaz ayırma uygulamalarında yüksek potansiyel taşıdığını göstermektedir. Ayrıca, bu çalışmada adsorpsiyon, difüzyon ve membran seçiciliklerini tahmin eden basit modeller geliştirildi. Bu modeller gaz ayırma uygulamaları için ideal PCN adaylarının hızlı taraması yapılırken kullanılabilir. Böylece süre, kaynak ve çalışmalar ideal malzemelerin deneysel olarak daha detaylı incelenmesi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Adsorbents and membranes play a significant role in energy efficient gas separations. Higher energy costs in recent decades have made the adsorption- and membrane-based gas separation processes even more economically competitive with traditional separation methods. Adsorbents having high selectivity and working capacity are needed for effective adsorption-based separation processes. Similarly, membranes exhibiting high selectivity and high gas permeability are required to lower the cost of large scale membrane-based gas separation processes. Developing ideal adsorbents and membranes having desired properties has been the main focus of adsorption and membrane research in the world for a very long time. Porous coordination networks (PCNs) are a new class of crystalline nanoporous materials constructed from metal organic complexes and organic linkers to create highly porous structures with permanent porosity. Their properties, such as tunable pore sizes, large surface areas, high porosities, good chemical and mechanical stabilities, make them attractive in a large variety of applications such as gas storage, catalysis, and gas separation. During synthesis, different combinations of metal ions and organic linkers lead to a large variety of PCN materials. Although a large number of PCNs has been synthesized to date, the potential performance of PCNs for adsorption-based and/or membrane-based gas separation applications is not studied in detailed. There is currently no study in the literature that examines the membrane-based gas separation properties of PCNs which requires information on gas transport properties in PCNs' pores. In this thesis, atomic simulations are performed to investigate adsorption-based, diffusion-based and membrane-based separation performances of various PCN materials for industrially important gas separations including CH4/H2, CO2/CH4, CO2/H2, CO2/N2 and O2/N2 mixtures. To evaluate the adsorption-based and membrane-based separation performances of PCNs, important parameters such as adsorption selectivity, working capacity, regenerability, sorbent selection parameter, diffusion selectivity, permeation selectivity and gas permeability are computed. PCNs' separation performance is compared with other nanoporous materials to assess the potential of PCNs as adsorbents and membranes. The effect of charge assignment method on the calculation of separation properties is also studied. Simple models to predict adsorption, diffusion and permeation selectivities are developed. Additionally, PCN-filled mixed matrix membranes are investigated performing molecular simulations for separating O2 from N2. To conclude, adsorption-based and membrane-based separation performances of PCNs using atomic simulations are examined for the first time in the literature. Results suggest that PCNs offer considerably high potential to be used as adsorbents and membranes for gas separation applications. This study provides simple models to predict adsorption, diffusion and permeation selectivities of PCNs that will be highly useful for quick screening of PCNs for gas separation applications to identify the promising materials. Time, resources and efforts can be then directed to more detailed examination of these promising materials using experimental manners.