Simultaneous berth allocation and quay crane assignment problem
Eş zamanlı rıhtım atama ve vinç atama problemi
- Tez No: 367648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALPER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Uluslararası ticaretin %80'i deniz ulaşımı yoluyla yapılmakta olduğundan etkin konteyner terminali yönetimi limanlar için oldukça yüksek önem arz etmektedir. Rıhtım atama ve vinç atama işlemlerinde kaydedilen iyileştirmeler limanlardaki hizmet kalitesinin iyileştirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu tezde limana gelen gemilerin hizmet alma sürelerini azaltma ve vinç atamalarını iyileştirme problemleri ele alınmaktadır. Rıhtım atama ve vinç atama problemlerini eş zamanlı çözmek için çok amaçlı bir tamsayılı doğrusal eniyileme modeli geliştirilmiştir. Ele alınan problemde rıhtımların parçalı yapıda oldukları ve gemilerin dinamik şekilde geldikleri varsayılmıştır. Modelimizin ilk amacı gemilerin toplam hizmet alma süresini (limanda bekleme ve hizmet alma sürelerinin toplamı) enküçüklemek iken ikinci amacı ise toplam vinç kurulum sayılarını enküçüklemektir. Modelimizin etkinliğini test etmek için İzmir Limanı'ndan gerçek veriler alınmış ve kullanılmıştır. Ortaya çıkan Pareto en iyi sonuçlar kümesi iki hedef arasındaki etkileşimi görmeyi sağlamaktadır. Modelden elde edilen çözümler, limanda uygulananlara kıyasla iki amaç fonksiyonu için de önemli iyileştirmeler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Effective container terminal management is becoming more important since sea transportation constitutes over 80% of all global freight transportation by volume. Berth allocation and quay crane assignment constitute two important operations whose enhancements lead to improved service levels at container terminals. In this thesis, we address the problem of reducing the service time of vessels and improving quay crane assignments. We develop a bi-objective integer linear programming model to solve berth allocation (BAP) and quay crane assignment (QCAP) problems simultaneously. We assume a discrete berth structure and dynamic vessel arrivals. The first objective of our model is to minimize the total service time of vessels (waiting plus handling times). The second objective is to minimize the number of quay crane setups. We conduct computational experiments to evaluate the effectiveness of the model by using real data obtained from the Port of Izmir Container Terminal. For both objectives, the solutions obtained from our model are considerably better than the solutions implemented at the terminal. We obtain Pareto optimal solution sets in an attempt to examine the interplay between the two objective functions.