Dynamic inventory management under fluctuating costs with risk-neutral and risk-averse considerations at erdemir group company
Erdemir grubu'nda değişken maliyetler altında riske duyarlı ve duyarsız olma durumları ile dinamik envanter yönetimi
- Tez No: 367663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde hammadde satın alım kararı, şirketler için oldukça önemli rol oynamaktadır. Satın alma miktarı ve periyodu, firmaların üretim maliyetlerini düşürebilmekte, kârlılığını artırabilmekte ve müşteri memnuniyetini sağlayabilmektedir. Buna karşın malzemenin satış fiyatı; döviz kuru dalgalanmaları, rakiplerin satın alma kararı alması, malzemenin kalitesi ve pazarda bulunabilirliği ile etkilenmektedir. Bu nedenle satın alma kararı, şirketler için kritik bir konu olmaktadır. Dalgalı ve yüksek fiyat olması nedeniyle hurda satın alma süreci firmalar için önem arz etmektedir. Çalışmada, çelik üreticileri tarafından hammadde olarak kullanılan hurda ile ilgili bilgiler verilecektir. Sonrasında çelik üretim süreci ve bu süreçteki hurda hammaddesinin kullanım alanı ve işlevi incelenecektir. Diğer kısımda; Erdemir Grup şirketinde envanter yönetimi problemini çözmek için literatürde oldukça geniş çalışma alanına sahip riske karşı duyarsız karar ve şirketlerin pazarda benimsedikleri riske karşı duyarlı olarak karar verme durumları incelenecektir. Hurdanın değişken satın alma maliyeti etkisi altında envanter kontrolü için olasılıklı dinamik programlama modeli geliştirilecektir. Beklenen maliyet minimizasyonu yanında beklenen zarar minimizayonu problemleri de modellenecektir. Bu kapsamda modellerin, sonsuz periyotta bağımsız özdeşçe dağılmış rassal hurda talep ve satın alma maliyeti değişkenleri içerdiği varsayılacaktır. Son olarak, değişken maliyetler altında riske karşı duyarlı ve duyarsız karar verme durumlar, varyans ve ortalama maliyet gibi performans kriterlerine göre karşılaştırılacaktır. Çalışmanın son bölümünde ise, Erdemir Grup şirketi için bir satın alma karar mekanizması kurularak satın alma stratejisi geliştirilecektir. Bu strateji ile risk altında optimum hurda satın alma miktarı belirlenecektir. Değişik parametre değerlerinin optimal kararları nasıl etkilediği incelenecek ve riske karşı duyarlı ve duyarsız olma durumları karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The decision of purchasing raw materials at the right time plays an important role for the companies. Determining optimum purchasing quantity and period, firms can decrease production cost, increase profitability and provide customer satisfaction. However, purchasing decision is a critical issue due to the fact that the purchasing cost can be influenced by many factors such as the fluctuations in exchange rate, the purchasing strategy of the competitors, the quality and the availability of materials in the market. In the first part of our study, we analyze the scrap which is a raw material consisting of different non-perishable products used for steel-making process. Because scrap has a considerably fluctuating cost in the market, the purchasing procedure gains more importance for steel manufacturers. Then we show the process of steel making and the role of scrap in the production. Then, in order to solve the inventory management problem for Erdemir Group Company, we both study the risk-neutral decision which is mostly used in literature and risk-averse decision widely used by the companies in order to control their risks. We develop stochastic dynamic programming models for inventory control with fluctuating purchasing cost of scrap. We model expected disutility minimization problem (risk-averse) as well as expected cost minimization (risk-neutral) problem. In these problems, we assume that the demands and the purchasing cost of the scrap are independent identically distributed random variables over infinite horizon. As a result, we compare both risk-neutral and risk-averse considerations under fluctuating costs in the matter of performance criterions such as variance and average cost. In the last part, we use the developed models to determine the purchasing strategy of scrap for the steel manufacturer, Erdemir Group Company. The strategy enables to find the optimum purchasing quantity of the scrap under uncertainty and risky conditions such as fluctuating costs and demand. We perform several computational experiments to analyze the effects of the system parameters on the optimal decisions and compare the results of risk-neutral and risk-averse models.