Menkul kıymetler yatırım fonlarının Sermaye Piyasası'ndaki yeri, önemi, ekonomik, yararları, ve mevcut durumları
  1. Tez No: 36768
  2. Yazar: SEMRA AKSOYLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. HAKKI SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Tasarruf sahipleri ihracatçı şirketlerden, aracı kurum ve bankalardan ya da menkul kıymetler borsasından menkul kıymet satın almak suretiyle tasarruflarını değerlendirebilirler. Ancak, menkul kıymetlere yatırım yapmak bilgi ve uzmanlık gerektirir. Ayrıca bireysel portföyler küçük portföyler olduklarından riskli portföylerdir. Bu risk, anapara bakımından söz konusu olabileceği gibi portföy verimi bakımından da söz konusu olabilir. Bu nedenle gelişmiş batı ekonomileri sermaye piyasalarında, tasarruf sahiplerinin menkul kıymetlere yatırım yapmasını sağlamak ve katılanlara profesyonel portföy yönetimi hizmetleri sunmak üzere sermaye piyasası kurumlan ortaya çıkmıştır. Bunlar, faaliyet konuları menkul kıymet portföyü işletmek olan yatırım ortaklıkları ve yatırım fonlarıdır. Ülkemizde de ilk defa 1981 yılında 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile bu kurumlar Türk Mali Sistemi'ne kazandırılmıştır. Bunlardan çalışmanın konusunu oluşturan yatırım fonları 1987 yılından itibaren büyük bir gelişme göstermiştir. Menkul kıymetler yatırım fonlarının uygulamaya geçişi oldukça yenidir. Ancak, sermaye piyasasının çok hızlı değişmesi, menkul kıymetler yatırım fonu piyasasında bir takım sorunların doğmasına yol açmıştır. İşte bu sorunların çözülmesi amacıyla 13 Mayıs 1992 tarihinde menkul kıymetler yatırım fonlarını düzenleyen Kanun'da önemli değişiklikler yapılmıştır. Sözkonusu Kanun, yatırım fonları aracılığıyla tasarrufların daha verimli alanlar da kullanılmasına ve ülkemiz sermaye piyasasının gelişmesine katkıda bulunmakta dır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Financial investors can buy securities from the issuing corporations directly or through intermediary institutions (banks and brokerage firms) from the stock exchan ges. Investing in securities requires information and competency. Because of their small size, individual portfolios are riskier than collective portfolios. This risk related with both invested capital and returns. For this purpose, in the western countries which have developed capital markets, some institutions Have emerged to manage the securities portfolio which includes ma naging small and medium size portfolios, gives professional portfolio management services. These institutions invest in securities safely for the unskilled investors. One of the professional portfolio management institutions is mutual funds. Similar institutions (investment companies and mutual funds) are established by the capital Market Law in Turkey in 1981. Mutual funds have shown significant deve lopments since first establishment in 1987, As an element of investment companies mutual fund is a new application. Unexpected developments which occured in Turkish capital markets caused many problems at the mutual funds side. In order to find a so lution for these problems, some major changes have been in mutual funds regulations by the New Capital Market Law published on 13 May 1992, The New Capital Market Law accelerate the development in capital market and give a new impetus to the growth of mutual funds.