A Study on performance evaluation of mutual funds in Turkey
Türkiye'deki yatırım fonlarının performanslarını değerlendirmeye ilişkin bir çalışma
  1. Tez No: 21557
  2. Yazar: ÇETİN ALİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
- iv - TÜRKİYE'DEKİ YATIRIM FONLARININ PERFORMANSLARINI DEĞERLENDİRMEYE ÎLÎŞKÎN BÎR ÇALIŞMA Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki yatırım fonu yöneticilerinin portföy performanslarını incelemektir. Bununle beraber, kullanılan method, sadece yatırım fonlarını değil, her çeşit menkul kıymet portföyünün performansını ölçmek için kullanılabilir. Yatırım fonu yöneticilerinin portföy performansı, hisse senedi seçimi ve piyasa zamanlaması kabiliyetleri açısından incelenmiştir. Performansların değerlendirildiği periyod, 1990 yılı başından 1991 yılı sonuna kadar olan iki yıllık zaman dilimidir. Bu çalışmada kullanılan performans değerlendirmesi methodu, Sermaye Varlıklarını Fiyatlama Modeli 'ne (Capital Asset Pricing Model) dayanmaktadır. Bu modele göre etkin portföylerin çizgisini bulmak için risksiz faiz oranı, ve piyasa portföyüne ihtiyaç vardır. Risksiz faiz oranı hazine bonosu ihalelerinde oluşan ortalama faiz oranları kullanılarak bulunmuştur. Piyasa portföyü ise, istanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) Bileşik Endeksi 'nin temettü ödemeleri dikkate alınarak düzeltilmiş şekliyle hesaplanmıştı r. Her yatırım fonunun ve endeksin haftalık getirişi bunların hafta sonu (cuma günü itibariyle) değerleri kullanılarak bulunmuştur. Bu haftalık getiriler kullanılarak önce tüm zaman dilimi için doğrusal regresyon yöntemiyle, regresyon çizgisi bulunmuştur. Daha sonra, bu zaman dilimi, yükselen piyasa ve düşen piyasa olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır.- v - incelen 73 fonun sadece 57'sinin bu çeşit bir analiz yapmak için yeterli veri noktasına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Yine regresyon yöntemiyle, bu 57 yatırım fonunun,“boğa piyasası”ve“ayı piyasası ”ndaki beta değerleri hesaplanmıştır. Bu fonlardan sadece 20 tanesinin tüm değerlendirme zamanına ait beta değerlerinin istatistiki açıdan önemli şekilde sıfırdan farklı olduğu bulunmuştur. Daha sonra bu 20 yatırım fonu için Sermaye Varlıklarını Fiyatlama Modeli kullanılarak birer piyasa portföyü oluşturulmuştur. Performans ölçümü tüm değerlendirme zamanı dikkate alınarak yapıldığında, incelenen yatırım fonlarının çoğunun profesyonel yöneticisi olmayan piyasa portföyünden daha kötü performans gösterdikleri görülmüştür. Yatırım fonu yöneticileri hisse senedi seçimi ve piyasa zamanlaması yetenekleri konusunda farklılıklar göstermişlerdir, incelenen yirmi yatırım fonunun çoğu piyasa zamanlaması açısından ortalamanın üstünde olmakla beraber, genel değerlendirmede muhtemelen yanlış hisse seçimi ve alım satım giderlerinin fazlalığı nedeniyle piyasa portföyünden daha kötü bir performans sergilemişlerdir. Bununla beraber, bulunan sonuçlar istatistikidir ve bu yüzden fon yöneticisinin performansını ölçme olayı zaman içinde devam etmeli, ve böylece belli bir dönemdeki performansının gerçekten iyi portföy yönetiminden mi yoksa sadece şanstan mı kaynaklandığı araştırılmalıdır. Sağlıklı sonuçlara ulaşmak için, değişik zaman aralıklarındaki portföy performansının tutarlılığı incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
-ii- STUDY ON PERFORMANCE EVALUATION OF MUTUAL FUNDS IN TURKEY The aim of this study is to examine the portfolio performances of mutual fund managers in Turkey. However, the method is not restricted only to mutual funds and thus the performance of any portfolio manager can be evaluated by using the method. The performances of mutual fund managers have been evaluated in terms of their security selection and market- timing skills. The performance evaluation period is the two year time span between the beginning of 1990 and the end of 1991. The performance evaluation method used in this study is based on the well-known Capital Asset Pricing Model (CAPM). In the CAPM, a risk free rate, and market portfolio return are necessary to draw the efficient frontier. The risk free rates are proxied by the average interest rates in Treasury Bill Auctions. The market portfolio is proxied by the IMKB Composite Index, after adjusting for dividend payments. The weekly return values for each mutual fund and for the market portfolio are found by using their end-of-the-week (friday) values. First, for the whole evaluation period, the weekly returns of each mutual fund are regressed by the weekly returns of the market portfolio by using the simple linear regression method. Then, the evaluation period has been divided into two sub-periods in order to have a bull market and a bear market period. Only the 57 of the 73 mutual funds have enough number of data points to make such an analysis. Using the linear regression method, the up market- Ill - beta, down market beta and the overall beta values of these 57 mutual funds have been found. Only 20 out of these 57 mutual funds have been found to have statistically significant beta values for the two year period. Then, for each mutual fund a benchmark portfolio is found by using the CAPN. For the entire evaluation period, it has been found that most of the mutual funds have been beaten by the naive benchmark portfolios. Portfolio managers have been found to differ in their abilities in terms of market-timing and stock selection. Although the market timing ability of many of those 20 mutual fund managers have been found to be better than average, in the overall evaluation, most of them were unsuccessful in beating the market mostly due to their poor stock-selection skills and transaction costs. The results however are statistical and so, the performance of a particular fund manager should be investigated further in future to find whether his performance is due to skill or due to pure luck. In order to reach sound results, the performance of a fund manager should be investigated in different time periods to find out the consistency of his particular performance.