Effect of boronizing temperature and time on abrasion and corrosion resistance of AISI 1050 steel
AISI 1050 çeliğinde borlama süresinin ve sıcaklığının aşınma ve korozyon direnci üzerindeki etkisi
- Tez No: 367718
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada AISI 1050 çeliğinden imal edilmiş olan borlama numunelerine 800–850 ve 900ºC'de 3–6 ve 9 saat sürelerle kutu borlama işlemi uygulanmıştır. Bor kaynağı olarak da Ekabor 2 kullanılmıştır. Borlanan numunelerin optik mikro yapı fotoğrafları çekilmiş borlama şartlarına göre 17 ile 110 µm arasında değişen tabaka kalınlıkları ve 510 ile 1890 HV arasında da sertlik değerleri elde edilmiştir. Bu değerler Taguchi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Borlanmış numuneler ile borlanmamış numuneler 30N yük altında, 220 mesh tane boyutuna sahip kağıt zımparalar ile aşınma testi yapılmıştır. Ayrıca % 3,5 lık NaCl çözeltisine daldırılıp korozyon testlerine tabi tutularak aralarındaki dayanım farkları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study boronized specimens have been used that is manufactured from AISI 1050 steel and pack borozing process has been applied to this specimens at a temperature of 800-850 and 900 ºC with a time duration of 3-6 and 9 hours. Ekabor 2 has been used as a source of boron. The photographs of micro structures of boronized specimens have been taken and the layer thicknesses varied from 17 to 110 µm and the hardness values from 510 to 1890 HV have been obtained. These values have been compared with Taguchi method. Boronized and non-boronized specimens have been subjected to abrasion test under the load of 30N by using sand papers which have grain size of 220 mesh. However these specimens have been sink into the 3,5% NaCl solution for corrosion test in order to compare the strength of materials between them.