Investigating the structural and physical properties for al-7000 series prepared on different temperatures and pressures
Farklı sıcaklık ve basınçlarda hazırlanan al-7xxx serilerinin yapısal ve fiziksel özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 367717
  2. Yazar: AYŞE NUR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL KADİR EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Termoelektriklik, radyasyon, otomobil egzos gazı gibi kaynaklardan oluşan atık ısıyı elektriğe çevrilmesi olarak tanımlanır. Seragazı gaz emisyonları olmadan, katılardaki TEP( termoelektrik güç) aracılığıyla, atık ısının elektriğe çevrilmesiyle, termoelektrik jeneratörler önemli bir rol oynar ve ayrıca termoelektrik soğutucular, buzdolabı ve diğer soğutucu sistemlerin yapımında kullanılır. Bu çalışmanın asıl amacı, Al 7xxx serisi alaşımı ve farklı basınç ve sıcaklıklarda geleneksel pres ve sinterleme prosesi sonucu üretilen Alumix 431 alaşımının yapısal ve termoelektrik özellikleri incelemektir. Yapısal özellikler; optik, SEM resimlerinde ve sertlik test ölçüm sonuçlarında incelenmiş, termoelektrik özellikler 5-300K sıcaklık aralığında PPMS(Fiziksel Özellik Ölçüm Sistemi) cihazında ölçülmüştür. Elde edilen deneysel sonuçlar; 285-295K sıcaklık aralığında maksimum elektriksel direnç ve iletkenlik sırasıyla 0.161Ωm and 24.96W/Km olarak elde edildiğini, Seebeck katsayısının taşıyıcılardan dolayı çoğunlukla negatif değerden pozitif değere değiştiğini göstermiştir. Ayrıca, maksimum performans katsayısı 300 K sıcaklıkta 5.65 ×10-6 olarak saptanıştır.
Özet (Çeviri)
Thermoelectricity is referred to convert from waste heat generated from many sources such as radiation, automobile exhaust gases to electricity. Via conversion of waste heat to electricity by TEP(Thermoelectric Power) of solids without generating greenhouse gas emissions , thermoelectric generators could be significant role and also TE coolers are used to make refrigerators and other cooling systems. The main aim of this study is to investigate the structural and thermoelectric properties of Alumix 431 (Al-5.5Zn-2.5Mg-1.5Cu) material which is the Al7xxx series alloy and prepared utilizing the traditional press and sintering process in various pressure and temperatures. Due to the goal, the structural properties of materials were investigated on the optical, SEM figures and hardness testing measurement results; the thermoelectric properties were measured on the PPMS (Physical Property Measurement System) Machine at temperature range 5-300K. The obtained experimental results show that at temperature range of 285-295 K, the maximum electrical resistivity and electrical conductivity were acquired 0.161Ωm and 24.96W/Km respectively, and the Seebeck Coefficient values changed mostly negative sign to positive sign due to dominate from carriers. Also, it was determined as 5.65×10-6 of the maximum figure of merit at 300K temperature.