Davranışı afin integral denklem ile verilen kontrol stemin yörüngeler kümesinin özellikleri ve yaklaşık inşası
Properties and approximate construction of the set of trajectories of the control system described by an affine integral equation
  1. Tez No: 367757
  2. Yazar: NESİR HÜSEYİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMAL N . SOLTANOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tezde, kontrol sistemin yörüngeler kümesi incelenmektedir. Kontrol sistemin davranışının durum vektörüne göre doğrusal olmayan, kontrol vektörüne göre ise afin olan Volterra integral denklemi ile verildiği ve kontrol fonksiyonunun integral kısıtlı olduğu varsayılmaktadır. Yörüngeler kümesinin kontrol sistemin çeşitli parametrelerine bağlantısı araştırılmış, yörüngeler kümesinin yaklaşık hesaplanması için yaklaşım yöntemi elde edilmiştir. Mümkün kontrol fonksiyonlar kümesi sonlu sayıda kontrol fonksiyonlarından oluşan küme ile değiştirilerek, sistemin yörüngeler kümesi ile, sonlu sayıda yörüngelerden oluşan küme arasındaki Hausdorff uzaklığı değerlendirilmiştir. Yörüngeler kümesini sonlu sayıda yapan parametreler uygun biçimde seçildiğinde, bulunan Hausdorff uzaklığının yeterince küçük olacağı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the set of trajectories of the control system is investigated. It is assumed that the behavior of control system is described by a Volterra integral equation which is nonlinear with respect to the state vector and is affine with respect to the control vector, and the control functions have integral constraints. The dependence of the set of trajectories on the various parameters of the system is studied and an approximation method is obtained for numerical calculation of the set of trajectories. The set of admissible control functions is replaced by the set which consists of a finite number of control functions. The Hausdorff distance between the set of trajectories of the system and the set, consisting of a finite number of trajectories is evaluated. It is proved that in the appropriate specifying of the discretization parameters, evaluated Hausdorff distance stands sufficiently small.