İnşaat firmalarında iş güvenliği kültürünün incelenmesi
Investigation of safety culture in construction firms
- Tez No: 367764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde özellikle inşaat sektörü lokomotif sektör konumundadır. Bilindiği üzere Türk inşaat sektörü yurtdışında da iş hacmini her geçen gün büyütmektedir. Buna paralel olarak inşaat sektöründe çalışan insan sayısı her geçen gün artmaktadır. İnşaat sektöründe çalışan işçilerin eğitim seviyesi düşüktür ve her yıl yayınlanan Sosyal Güvenlik Kurumu istatistiklerine göre ölümlü iş kazalarından ölen üç kişiden birisi inşaat sektöründe çalışmaktadır. Bu çalışmada, işçilerle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır ve yirmi beş maddelik anket doldurulmuştur. İnşaat firmalarındaki işçilerin iş güvenliği kültürlerinin seviyesini ölçmek için faktör analizi yapılmış ve SPSS programı ile analiz edilmiştir. Ayrıca demografik sorularla, ANOVA testi kullanılarak yaş, deneyim gibi faktörlerin kültür ile ilişkisinin olup olmadığına dair açıklamalar getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In developing countries, especially in the construction sector is the sector of the locomotive. As known, Turkish construction sector expands its business volume at abroad day by day. As a parallel, the number of people working in the construction sector is increasing every day. The level of education of the people who works in construction sector is low and according to Social Security Administration's statistics which published every year shows that one of three people died in accidents at work is belong to construction sectors. In this study, face to face interviews were conducted with workers and twenty-five item survey was filled. A factor analysis was done to measure the level of occupational safety culture of the workers who work in construction companies and was analyzed using the SPSS program. In addition, with the demographic questions in the survey, the factors such as age, experience whether related to culture has been described with ANOVA test.