Bazı ftalosiyanin bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Syhnthesis and characterizaton of some phthalocyanine compounds
- Tez No: 367763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİLEK ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezde iki farklı tip ftalosiyanin bileşiği sentezlenmiştir. Sentezlenen ilk molekül 8 Co(II) ve Ti(IV) metalleri içeren trimer tipte, tek-adımlı reaksiyon ile kobalt(IV)ftalosiyanin ve hekadesilflorodesiltiyo-titanyum(IV)oksit kullanılarak sentezlenmiş ftalosiyanin bileşiğidir. Sentezlenen trimerik yapıdaki moleküller UV-Vis., IR ve MALDI-TOF spektroskopileri kullanılarak karakterize edilmiştir. Halka tipi olarak adlandırılan bileşikler 12a ve 12b, daha önceden sentezlenen çinko ve bakır ftalosiyaninlerde bulunan fenolik OH grupları ve titanyum izoproproksit kullanılarak sentezlenen yeni bir tür ftalosiyanindir. Bileşik 12a 1,1,2,2-tetrakis(p-hidroksi-fenil)-etan kullanılarak sentezlenmiştir ve %20 KOH içerisinde kaynatılarak elde edilen yapının 12b suda çözünebildiği saptanmıştır. Sentezlenen halka şeklindeki moleküller ICP-OES, UV-Vis. ve MALDI-TOF MS spektroskopileri kullanılarak karakterize edilmiştir. Ayrıca sentezlenen bileşikler SEM ve EDX ile analiz edilerek ftalosiyanin (Pc) ince filmlerinin yapısal morfolojisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two different type of phthalocyanines were synthesized. First phthalocyanine compound 8 is a trimer type consist of Co(II) and Ti(IV) as metal has been prepared by one-step reaction using novel phthalocyaninatocobalt(II) and hexadecafluorodecylthio-titanium(IV)oxide phthalocyanine. The synthesized trimeric molecules have been characterized by UV-Vis., IR and MALDI-TOF mass spectroscopies. The second compound 12a, 12b is a new type of Pc called“ring type”was prepared by using phenolic OH groups of previously synthesized across adjacent ring formed copper and zinc phthalocyanines and titanium isopropoxide. The ring type Pc 12a has been synthesized from 1,1,2,2-tetrakis(p-hydroxy-phenyl)-ethane and the water-soluble form of 12b was acquired from the boiling suspension of the compounds in aqueous 20% KOH solution. The synthesized molecules have been characterized by ICP-OES, UV-Vis. and MALDI-TOF mass spectroscopies. The samples have been analysed by EDX in order to get structural morphology of the phthalocyanine (Pc) thin films.