İş ortamında sağlık odaklı liderliğin niteliksel analizi: Türkiye – Almanya örneklemi
Qualitative Analysis of Health-Oriented Leadership in the Business Environment: Türkiye – Germany Sample
- Tez No: 821217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Sağlık Yönetimi, Occupational Therapy, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasıyla yapı sektöründeki iş kazalarının önüne geçmek için firmalardaki iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının iş güvenliği kültürüne dönüşme aşamasında iş ortamında sağlık odaklı liderliğin düzeyi ölçülmeye çalışılmıştır. Unutulmamalıdır ki liderlerin ve çalışanların sahiplenmediği bir faaliyetin firma içerisinde hayat bulması beklenemez. 2012 yılında yayınlanan "6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun ve beraberinde çıkartılan yönetmeliklerin bir anda firmalarda eksiksiz uygulanabilmesi çok kolay olmamaktadır. Bu yeni mevzuat düzenlemelerine karşı öncelikle direncin kırılması sonrasında sürecin kabullenilmesi ve içselleştirilmesi firmaların ortak izlediği bir süreç olarak karşımıza çıkmakta ve iş güvenliği kültürünün ve sağlık odaklı liderliğin kurum içerisinde olgunlaşmasına sebep olmaktadır. Bu çalışma ile iş hayatında iş güvenliği kültürüne katkıda bulunulması ve iş kazalarını önlemede iş ortamında sağlık odaklı liderliğin iş ortamında yaşa özgü özelliklerinin ve etkisinin incelenmesi, öteki yandan iş kazaları hakkında gelecekte araştırma yapacak tüm bilim insanlarının çalışmalarına ışık tutmaya yardımcı olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this thesis study, in order to prevent occupational accidents in the construction sector, the level of health-oriented leadership in the business environment was tried to be measured in the stage of transforming occupational health and safety practices in companies into an occupational safety culture. It should not be forgotten that an activity that is not owned by leaders and employees cannot be expected to come to life within the company. It is not easy for the“Occupational Health and Safety Law No. 6331”published in 2012 and the accompanying regulations to be fully implemented in companies at once. After breaking the resistance to these new legislation regulations, the acceptance and internalization of the process is a process followed jointly by the companies and causes the occupational safety culture and health-oriented leadership to mature within the institution. With this study, contributing to the occupational safety culture in business life and preventing occupational accidents, health-oriented leadership in the workplace