Bir turboprop uçak motorunun farklı yüklerdeki eksergo-çevresel analizi
Exergo-environmental analysis of an experimental turboprop aircraft engine under different loads
- Tez No: 367767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Havacılık Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Energy, Aeronautical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Eksergo-çevresel analiz enerji dönüşüm sistemlerinin çevresel performansını değerlendirmek için kullanılan ideal bir yöntemdir ve bu çalışmada ilk defa bir uçak motoruna uygulanmıştır. Bu analiz vasıtasıyla çevresel etkilerin yeri, büyüklüğü ve kaynağı ekserji yıkım akımları vasıtasıyla komponent bazında belirlenebilir. Bu tez çalışmasında bir turboprop uçak motorunun eksergo-çevresel analizi sırasıyla 240 Nm, 350 Nm, 485 Nm, 552 Nm, 580 Nm ve 630 Nm tork değerleri için gerçekleştirilmiştir. Motor verileri test şartlarında elde edilmiş olup, kalan değerler parametrik olarak hesaplanmıştır. Sonuçlara göre bütün tork değerlerinde en fazla ekserji yıkımı kaynaklı çevresel etkinin olduğu komponent, kimyasal reaksiyonun gerçekleştiği yanma odası olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, komponent kaynaklı çevresel etkiler kompresör, yanma odası, gaz jeneratör türbin ve güç türbini için sırasıyla 6,14 Pts/sa, 2,44 Pts/sa, 6,42 Pts/sa ve 3,11 Pts/sa olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Exergo-environmental analysis is a suitable tool for evaluating environmental performance of energy conversion systems and it is firstly performed to aircraft engines. Exergo-environmental analysis identifies and quantifies locations, magnitudes and sources of environmental impacts through exergy destruction rates of each engine component. In this study, exergo-environmental analysis is performed to an aircraft turboprop engine for torque values of 240 Nm, 350 Nm, 485 Nm, 552 Nm, 580 Nm and 630 Nm, respectively. Engine data is mainly obtained from engine tests, remains are calculated parametrically. Results are showed that the biggest environmental impact value of exergy destruction for all torques is found for combustion chamber where chemical reaction occurs. Furthermore, total component related environmental impacts are found as 6,14 Pts/h, 2,44 Pts/h, 6,42 Pts/h and 3,11 Pts/h for compressor, combustion chamber, gas generator turbine and power turbine, respectively.