Dinamik koşullar altında çalışan bir turboprop uçak motorunun ileri ekserji analizi
Advanced exergy analysis of a turboprop aircraft engine under dynamic conditions
- Tez No: 658532
- Danışmanlar: PROF. ÖNDER TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Civil Aviation, Aircraft Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında kargo uçaklarında kullanılan modern bir turboprop uçak motoruna 6 farklı tork değeri için ileri eksergo-ekonomik analiz uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda turboprop motor komponentlerinin gerçek iyileştirme potansiyelleri ve komponentler arasındaki etkileşim ortaya konmuştur. Böylelikle turboprop motor komponentlerinin farklı çalışma koşulları altındaki termal ve ekonomik performansları değerlendirilmiştir. 630 Nm tork değeri için yapılan geleneksel ekserji analizi sonuçlarına göre en yüksek iyileştirme potansiyeli 224,5 kW ile yanma odasına aittir. İleri ekserji analizi sonuçlarına göre ise yanma odasına ait önlenebilir/içsel ekserji yıkımı değeri sadece 7,55 kW olarak bulunmuştur. Bu tork değerinde en yüksek önlenebilir/içsel ekserji yıkımı değeri ise 43,20 kW ile kompresörde tespit edilmiştir. En yüksek önlenebilir/içsel toplam maliyet ise 10,72 USD/sa ile kompresöre aittir. Turboprop motor ana komponentleri için önlenebilir/içsel eksergo-ekonomik faktör değerleri kompresör, yanma odası, gaz jeneratör türbin ve güç türbini için sırasıyla %80, %84, %94 ve %66 olarak hesaplanmıştır. Analiz sonuçları ileri ekserji ve ileri eksergo-ekonomik analizlerin, geleneksel ekserjetik analizlere göre daha isabetli sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, advanced exergo-economic analysis is applied to a modern turboprop aircraft engine used by cargo aircrafts for 6 different torques. As a result of the analysis, the real improvement potentials of the turboprop engine components and the interaction between the components have been revealed. Thus, thermal and economic efficiency performances of turboprop engine components under different operating conditions were evaluated. According to the conventional exergy analysis results of 630 Nm torque, the highest improvement potential is at the combustion chamber with the value of 224,5 kW. However, according to the results of advanced exergy analysis, the avoidable/endogenous exergy destruction value of the combustion chamber is only 7,55 kW. The highest avoidable/endogenous exergy destruction is found at the compressor with 43,20 kW. The highest avoidable/endogenous total cost is found at the compressor with 10,72 USD/h Avoidable/endogenous exergo-economic factor for turboprop engine main components of compressor, combustion chamber, gas generator turbine and power turbine are calculated as %80, %84, %94 and %66, respectively. The results showed that advanced exergy and advanced exergo-economic analyzes give more accurate results than conventional exergetic analyzes.