A line detection based fiducial marker detection algorithm
Doğru parçasi tespiti temelli bir i̇şaretçi tespiti algoritmasi
  1. Tez No: 367776
  2. Yazar: BURAK BENLİGİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT AKINLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Referans işaretçiler, bilgisayarların gerçek dünya algılarıyla gerçek dünya arasında ilişkiler kurabilmeleri için suni olarak üretilip sahneye yerleştirilen objelerdir.Bilgisayarlı görü uygulamaları, işaretçinin modeli hakkında önceden sahip olduğu verileri kullanarak kameranın referans işaretçiye olan bağılpozunu hesaplayabilir. Kamera pozu bilgisi artırılmış gerçeklik, insan-bilgisayar etkileşimi, endüstriyel uygulamalar, yol bulma gibi pek çok uygulamada kullanılır. Referans işaretçinin sunduğu poz bilgisinin kalitesi, bu uygulamaların ne kadar hassasiyetle çalışacağını belirler. Bu tezin amacı yeni bir referans işaretçi sistemi dizayn etmektir.Öncelikle konuyla ilgili sıkça karşılaşılan problemlere uygulanan çözümleri keşfetmek için mevcut referans işaretçi sistemleri incelenmiştir. Bunu takiben referans işaretçi sistemlerinin temel performans kriterleri belirlenmiştir. Bu kriterlere bağlı olarak sistemin geliştirilebilmesi için alınması gereken dizayn kararları ve bu kararların diğer kriterleri nasıl etkilediği araştırılmıştır. Dizayn kararları ile ilgili derlenen bilgiler toplanarak EDMarkers adında yeni bir referans işaretçi sistemi sunulmuştur. Son olarak sunulan yeni işaretçi sistemi önceden belirtilen performans kriterlerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fiducial markers are artificial reference objects placed on the scene to create correspondances between the real world and computers' interpretations of the real world. Computer vision applications can utilize a prori knowledge about the model of the fiducial marker to estimate the camera's pose relative to the fiducial marker. Camera pose is used in many applications such as augmented reality, human-computer interaction, industrial applications, navigation and so forth. The quality of the pose estimation offered by the fiducial marker implementation is critical in how accurate these applications perform. The objective of this dissertation is to design a novel fiducial marker system. Firstly, existing fiducial marker systems are investigated to explore proposed solutions to commonly encountered problems. Following that, major performance criteria for fiducial marker systems are determined. Design decisions that should be taken to improve each of these criteria, and tradeoffs these decisions introduce are investigated. A new fiducial marker system, EDMarkers, is proposed according to the collected knowledge about viable design decisions. Finally, the proposed marker system is evaluated using the aforementioned performance criteria.