Mevlâna'da ulûhiyyet anlayışı
Understandıng of godhead (divinity) at Mawlana
  1. Tez No: 367792
  2. Yazar: ATİLLA BARAN CAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SERDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Ulûhiyyetin vasıfları konusu tüm ilâhî dinlerde olduğu gibi İslâm dininde de üzerinde önemle durulan konulardan biridir. Çalışmamızda öncelikle ulûhiyyet ile ilgili kavramlar üzerinde durduk. Her ne kadar başka sebepleri olsa da, problem esasen Tanrı tasavvuru ve onu anlama biçimi etrafında yoğunlaştığından, tezin konusunu Mevlânâ'da“Allah'ın Varlığını Ve Birliğini Ve Sıfatlar Hakkındaki Görüşleri Ve Bunların Kelâmcılarınkilerle Karşılaştırılması”olarak seçtik. Böylece her iki disiplinin yaklaşımlarını ve ulaştığı sonuçları görme olanağı elde ettik. Mevlâna'nın ulûhiyyet görüşlerini incelemeyi hedeflediğimiz bu çalışma giriş kısmından ayrı olarak iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Mevlâna'nın hayatı ve eserlerinden bahsedilmektedir. Birinci bölümde Kelâm ilmi açısından Allah'ı bilme, Allah'ın isim ve sıfatları, Allah'ın varlığı ve birliği ile ilgili görüşler işlenmiştir. Bununla birlikte İslâm ekollerinin ilâhî sıfatlarla ilgili görüşleri hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde ise Mevlâna'nın ulûhiyet görüşleri Allah'ı bilme, Allah'ın isim ve sıfatları, Allah'ın varlığı ve birliği ile ilgili görüşleri işlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Allah, ulûhiyyet, ilâhî sıfat, din, kelâm, tasavvuf, Mevlâna
Özet (Çeviri)
The subject of Godness is one of the topic that special attention is paid in Islamic religion as it is the same in all divine religions. In that study, firstly, some concepts taking place in the godness concept and proofs. Although, there are other reasons, because of the problem intensified around God conception and style of having knowledge of him, we have chosen themes of the thesis as Mawlana's views on proof of God and divine attributes and comparison of them with the Theologians. Thus, we have obtained possibility of understanding the approaches and consequents that reached by both disciplines. This text-that we aim by it to analyze Mawlana's opinions of divinity – is formed in two parts except introduction. In introduction part, Mawlana's life and his books were explained. In the first part, Kalam's science about Allah's name and his attributes, his existence and his uniquity were explained. Besides, Verses and Hadiths related to Godness subject were touched on and some information on the opinions of sects about adjectives were given. In the second part, Allah's name and his attributes, his existence and his uniquity in accordance with Mawlana's opinions of divinity. Key Words : God, godhead, prof of God, religion, kalam, sufism, Mawlana