Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda yaşlılık sigortası
Oldage insurance in Turkish Social Security Law
  1. Tez No: 367791
  2. Yazar: HASAN KAYIRGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
İnsanoğlu varoluşundan yarından emin olma endişesi içerisinde sosyal risklerle mücadele içerisinde bulunmuştur. Bu kapsamda yaşlılık olgusu da insanlık bakımından kaçınılmaz bir risktir. Dünyada ve ülkemizde sosyal güvenlik hukuku bakımından da bu riskin yaratacağı gelir kayıpları telafi edilmeye çalışılmıştır. Ülkemizde yaşlılık riski ile sosyal sigortalar ve sosyal yardımlar ile mücadele edilmektedir. Bu çalışmada yaşlılık riskinin sosyal sigortalar bakımından korunmasını incelenecektir. Yaşlılık sigortasından faydalanma açısından ülkemizde genel olarak prim ödeme ve yaş koşullarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Ancak bir takım çalışanların bu şartları yerine getiremeyeceğini öngören kanun koyucu bir takım koruyucu hükümler öngörmüştür. Erken yaşlananlar, yeraltında çalışan işçiler bunlara örnek olarak gösterilebilir. Prim ödeme ve yaş koşulunu yerine getiren bir sigortalının salt bu koşulları sağlaması yeterli değildir. Bunun yanında şekli koşullar içerisinde işten ayrılma ve kuruma başvurmak gerekmektedir. Ancak işten ayrılma koşulunun her sigortalı için öngörülmediğini belirtmek gerekir. Yaşlılık sigortasından sağlanan temel hak yaşlılık aylığıdır. Bu bağlamda yaşlılık aylığı bağlanması sonucu belirli şartlarda bir takım haklar tanınmaktadır. Bunlar; sağlık hizmetleri ve kamu görevlileri için emekli ikramiyesi, işçiler için kıdem tazminatı, kadrosuzluk tazminatı ve emlak vergisi muafiyetidir. Yaşlılık aylığı bağlanmaması nedeniyle de toptan ödeme suretiyle ödenen primler iade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Concern to ensure the existence of mankind in tomorrow and were in the fight against social risks. Age of patients is an inevitable risk in terms of humanity. In the world and in our country in terms of social security law, it would create the risk of income losses to be studied. In our country, with the risk of old-age social insurance and social assistance are struggling with. In this study, the risk of old-age social security in terms of protection will be examined. In general terms our country benefit from disability insurance premium payments and age requirements must be fulfilled. However, a team of employees can not fulfill these conditions some protective provisions stipulating the legislator has foreseen. Premature aging of underground workers are examples of these. Premium payments and fulfilling the age requirement is only that an insured is not enough to satisfy the criteria. Besides, in terms of shape applicants are required to leave work and dry. However, the condition of redundancy for each insured must not prescribed. Oldage insurance is provided by the basic old-age pension rights. This binding results in the context of pension rights is recognized in certain circumstances a team. these are; health care and retirement bonus for civil servants, severance pay for workers, is unstaff compensation and property tax exemptions. Binding due to old-age pension premiums paid by the lump-sum payment will be refunded.