Uluslararası pazarlara açılma sürecinde marka isminin etkisi: Kayseri ili uygulaması
The effect of brand name in the expansion period to the international markets: A case study of Kayseri province, Turkey
  1. Tez No: 367811
  2. Yazar: MUSTAFA KURUŞÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ VARİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, Kayseri ilinde faaliyet gösteren firmaların marka isimlerinin uluslararası pazarlara açılma sürecindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Uluslararası pazarlarda büyümek için birçok önemli faktörün bir araya gelmesi gerekmekte ve marka ismi de bu faktörler arasında yer almaktadır. İyi bir marka ismi şirketin ne yaptığını bildiğini ve tüketiciye ne sunduğu üzerine odaklandığını gösterir. Bu tez çalışması kapsamında marka isimleri ile ilgili çeşitli ifadeler firmalar tarafından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; marka isminin akılda kalıcılığı, telaffuzunun kolay olması, kolay yazılması ve dikkat çekici olması önem derecesi“Çok Yüksek”olan ifadeler olarak belirlenmiştir. Marka isminin anlamlı olması, kısa olması ve marka isminde Türkçe karakterlerin bulunmasının uluslararası ticarette sorun oluşturduğu ifadeleri önem derecesi“Yüksek”olan ifadeler olarak belirlenmiştir. Akronim ve alfa nümerik isimler ile şirket kurucusunun adı ya da soyadının marka ismi için uygun olduğu, yabancı marka isimlerinin ihracatta daha fazla ilgi çektiği, marka isminin Türkçe olması gerektiği ve Türkçe karakterlerin markaya farklılık kattığı ifadeleri önem derecesi“Orta”olan ifadeler olarak değerlendirilirken; marka isminin İngilizce olması gerektiği ifadesi ise firmalar açısından önem derecesi“Zayıf”olan ifade olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the effects of the brand names of the companies in Kayseri province in the expansion period to the international markets. In order to grow in international markets, a lot of important factors must come together and the brand name is one of them. A suitable brand name shows that the company knows very well what it does and also focuses on the product it offers to the consumers. In the scope of this dissertation, various expressions about the features of the brand names were evaluated by the companies. According to the findings; The ones that have“Very High”average are memorability, easy pronunciation, easy writing and noticeability. The expressions that having the Turkish characters result problems in international trade, the brand name must have a meaning and be short are the ones that have“High”average. That the acronym and alphanumeric names and the name or surname of the company founder are suitable for brand names, foreign brand names attract more attention, brand name must be in Turkish language, having the Turkish characters make difference are the expressions having“Medium”average. And lastly, the expression that the brand name must be in English language has the“Low”average.