Türkiye'de göç ve din (İstanbul- Esenyurt - Kıraç beldesi örneği)
Internal migration and religion in Turkey (The case of İstanbul province / Esenyurt - Kıraç district)
  1. Tez No: 367827
  2. Yazar: GÖKHAN BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma, insanlık tarihi boyunca insanların hayatında yer almış ve günümüzde de toplumların hayatında temel değişim dinamiklerinden biri olan göç olgusunu ve göçe bağlı olarak sosyokültürel değişme ve din konusunu incelemeyi amaçlamıştır. Türkiye'nin modernleşme ve kentleşme sürecinde özellikle son dönemlerde büyük değişimler yaşadığı muhakkaktır. Bu değişim sürecini ana aktörlerinden biri de tüm toplumların hayatında her dönemde yer almış göç olgusudur. Göç hareketleri toplumların hayatını derinden etkilemekte, toplumların sosyokültürel yapılarının önemli ölçüde değişmesine ve yeniden inşa edilmesine yol açmaktadır. Toplumların bu değişim ve dönüşüm sürecinde sosyokültürel yapının önemli bir parçası olan“din”olgusunun da merkezi bir yeri bulunmaktadır. Yapılan çalışmada göçün dini davranış ve tutumlar üzerindeki etkisi uygulamalı bir şekilde ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda göç sonucu kentsel hayatta dinin aldığı farklı formlar, dini düşüncenin kentte yaşayan insanlar için neyi ifade ettiği kent öncesi ve sonrası olmak üzere dini hayatın farklı boyutları karşılaştırılarak analize tabi tutulmuştur. Bu araştırmada aynı zamanda göç olgusu nedenleri ve sonuçları ile ortaya konmuş, Türkiye'de göç hareketlerinin tarihsel arka planına değinilerek günümüz göç gerçeği açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmamız, konu ile ilgili literatür taraması ve örneklem bölgesi olarak seçilen İstanbul ili Esenyurt ilçesi Kıraç beldesine yönelik anket uygulamasından oluşmaktadır. Göç bölgesi sayılabilecek Kıraç beldesi, bir tür geçiş toplumu niteliği taşımaktadır ve araştırmamıza bu yönüyle örnek teşkil etmiştir. Kıraç beldesine uyguladığımız anket sonucu elde edilen veriler tablolar halinde gösterilmiş ve çeşitli testlerle analiz edilmiştir. Çalışmamızın, tamamen göçler sonucu oluşan Kıraç beldesindeki göçler neticesinde yaşanan sosyokültürel ve dini problemleri tespit ederek bu anlamda ilgili alana katkı sağlaması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to delve both the migration phenomenon that has existed in the lives of societies throughout the human history and also has been one of the fundamental dynamics of change today and socio-cultural change related to migration and the title of religion. Turkey undoubtly has been experiencing wide changes in the process of modernization and urbanization for a quite long time. One of the main factors in this process of change is the migration phenomenon which is still being experienced in various aspects. Migration movements have a profound impact on the lives of communities and lead to a significant change in socio-cultural structures of communities and reconstruction of them. The religion phenomenon which is a vital part of socio-cultural structure has a central location in the process of change and transformation of communities. In this study, the impact of migration on the religious behaviors and attitudes has been aimed to reveal in a practical way. In this context, different forms of religion in urban life as a result of migration and meaning of religion for urban people have been analyzed by comparing to different dimensions of religious life as before and after migration. In the study, the migration phenomenon has been presented with its reasons and consequences. Therewithal, the present migration factor has been unveiled by dealing with historical background of migration movements in Turkey. The research is composed of the relevant review of literature and surveys aimed at Kıraç area in Esenyurt district in the province of Istanbul which is chosen as sample area. Kıraç which can be considered as a migration area has the characteristics of a society of cultural transition and in that sense, it constituted as a case study throughout the research. The data obtained from the surveys that were applied in Kıraç have been shown as tables and analyzed via various tests. It has been considered that the study would make contributions to the related field by identifying socio-cultural and religious problems experienced as result of migrations into Kıraç.