Merzifon evleri
Merzifon houses
- Tez No: 367828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN MURAT TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Merzifon, geleneksel Türk evleri bakımından zengin olmasına ragmen günümüze kadar evlerle ilgili detaylı ve bilimsel bir çalısma yapılmamıstır. Çalısmanın amacı, gün geçtikçe çesitli sebeplerle harap olan evleri katalog halinde belgelemek ve Türk ev mimarisi içerisinde ki yerini belirlemektir. Bu çalısma da Merzifon'un degisik mahallelerinde bulunan 18 adet ev incelenmistir. Geçmiste yasayan insanların gelenek göreneklerini, örf ve adetlerini en iyi sekilde yansıtan bu evler 19.yüzyıl sonu ile 20.yüzyıl baslarına tarihlendirilmektedir. Merzifon evleri genellikle iki katlıdır. Evler ahsap hımıs ve bagdadi teknigi ile yapılmıstır. Bodrum katlar tas olup, depolama isleri için kullanılmaktadır. Zemin katlar hizmet alanları, üst katlar asıl yasam alanı olup, farklı biçimlerde çıkmalarla sokaga açılmıstır. Merzifon evlerinde dört adet dıs sofalı, on dört adet iç sofalı plan tipi tespit edilmistir. ç mekanda görülen süsleme ahsap ve alçı ile yalın sekilde yapılmıstır. Çalısmamızda geçmisten günümüze kültürümüzün bir yansıması olan ve her geçen gün sayıları biraz daha azalan konut mimarimizin tanıtılarak bilim dünyasına kazandırılması amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Merzifon,although rich in terms of Turkish house there hasn't been detailed and scientific study until to the present day. The purpose of the study,which devastrated homes for various reasons day by day as a catalog documentation and to determine its place in the Turkish home architecture. In this study 18 houses,which located in different neighborhoods were examined in Merzifon. People,who lived in the past these houses which are reflected in the best way to their traditions and customs are dated to the late 19th and early 20th century. Merzifon homes are usually two-storey. These houses were made of lath and plaster technique. Basements floor are stone,are used for storage business. Ground floors are service areas,the upper floors are of the principal living areas and opened to the street with date in different formats. In the homes of Merzifon have been identified fouteen outer hall,inner hall plan type. Seen in the interior decorations are made with wood and plaster straight forward way. From past to present, in our work which is a reflection and descending a little more with each passing day the number of residential to introduced to architecture to the world of science was to aimed.