Hacı Emirzâde Muhammed b. Hamza el-Aydınî'nin hayatı, eserleri ve günlük hayata dair bazı risalelerinin tanıtımı
Hadji Emi̇rzadeh Mohammad b. Hamzah el-Aydini's li̇fe, works and tracts on everyday li̇fe
  1. Tez No: 367850
  2. Yazar: SEYDA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
XVII. yüzyıl âlimlerinden Aydın müftüsü Hacı Emîrzâde fıkıh, kelam, tefsir, hadis gibi pek çok alanda risaleler kaleme almıştır. Bilhassa fıkha dair risaleleri yaşadığı dönemin sorunlarını ve kendisinin fıkhî bilgisini yansıtmaktadır. Hacı Emîrzâde müftülük görevi sebebiyle kendisine yöneltilen sorulara verdiği cevapların bir kısmını kaleme aldığı risalelerinde kalıcı hale getirmiştir. Konuları ele alırken Hanefî mezhebinin belli başlı kaynaklarına müracaat etmiş, görüş ve delilleri tartışmış, görüşler arasında tercihlerde bulunmuş ve gerektiğinde kendi kanaatini belirtmiştir. Bu çalışma ile Osmanlı taşrasında yetişmiş sayısız âlimden birinin ilim ve kültür mirasımıza katkısının gün ışığına çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
XVII. Century scholar, Hādji Amīrzādah Mohammad b.Hamza al-Aydinī, the Muftī of Aydin, authored many tracts in various disciplines like jurisprudence, theology, exegesis and prophetic tradition. Especially his tracts on jurisprudence picture the problems of his period and reflect his excellence in this field. Hadji Amīrzādah recorded some his responsa during his duty as a mufti, which have made them accessible now. In his approach, he applies the mainstream Hanafī sources, examines the views and arguments, favours between different approaches and, if needed, states his own conclusion. My main goal with this study is to appreciate the contribution of one of our countless scholars of Ottoman provinces to our scientific and cultural heritage.