George Frideric Handel'in klavsen için Sekiz Büyük Süit'i
The Eight Great Suites for harpsichord by george Frideric Handel
  1. Tez No: 367906
  2. Yazar: AYLİN UYSAL PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. SEMRA KARTAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
G.F. Handel'in klavsen için yazdığı Sekiz Büyük Süit'i (HWV 426-433), Geç-Barok Avrupa klavsen süitlerinin en güzel örneklerinden biridir. Bu süitleri piyanoda yorumlayacak olan bir piyanist, süitlerin karakter ve stil özelliklerini tanımak isteyecektir. Klavsen için yazılmış olan bir Barok dönem eserini çağdaş piyanoda yorumlarken, bestecinin idealindeki icraya mümkün olduğunca yaklaşabilmeyi amaçlamak ve bunun için gözetilmesi gereken hususları bilmek doğru olacaktır. Bu çalışma, Barok dönemi, Handel'in süitlerini ve süitlerde karşılaşılan yoruma dayalı problemleri ele almakta ve Sekiz Büyük Süit için bir başvuru kaynağı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Eight Great Suites for Harpsichord (HWV 426-433) by G.F. Handel is one of the greatest examples of European Late-Baroque suites. A pianist who is going to interpret them would like to know the characteristic and stylistic qualities of the suites. It is important to consider the ideal performance that the composer had in his mind and the means how to achive it when interpreting Baroque music on the modern piano that was actually written for the Baroque harpsichord. This research covers a thorough examination of Baroque Era, Handel's suits and the problems encountered in performer's interpretive issues, and aims to be an informative reference to Handel's Eight Great Suites.