Modeling the exchange rate and interest rate intervention of Central Bank of The Republic of Turkey
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın döviz kuruna ve faize yaptığı müdahalenin modellenmesi
- Tez No: 367925
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OĞUŞ BİNATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
2008 küresel finans krizi dünya ekonomisi ve finans piyasaları için yeni bir dönemi başlatmıştır. Bu kriz karar vericilerin, politika yapıcıların, iş adamlarının, vergi ödeyenlerin, seçmenlerin ve her bir bireyin algısında yeni bir“ekonomi”ve“piyasa”olgusunun oluşmasına neden olmuştur. Bu algı kurumların amaçlarını ve önceliklerini genişletmiş ve değiştirmiştir. 2008 küresel finans krizi küllerinden eski bir oyuncuyu kahraman olarak ilan etmiş ve ona bir çok sorumluluk yüklemiştir. Kuşkusuz bu eski kahraman merkez bankalarıdır. Merkez bankalarının artık öncelikli ve tek amacı fiyat istikrarını sağlamak değildir. Bu amacın yanında, merkez bankaları krizle mücadele eden, piyasaya gün içinde dolaylı veya dolaysız müdahale ederek piyasanın ateşini söndüren, şirketlerin batmasını engelleyen, işsizlikle mücadele eden, büyüme için katkı veren, bir çok bakanlığın görevini üstlenmiş“bağımsız”bir kahraman haline dönüşmüştür. Merkez bankalarının piyasaya bu kadar müdahil olması ve müdahalesinin ne zaman gerçekleşeceği sorusu tüm karar vericiler için önemli hale gelmiştir. Çünkü merkez bankaları müdahaleyi piyasayı“normalleştirmek”veya“dengelemek”için yapmaktadır. Piyasaya bu kadar etkin müdahele edebilen bir oyuncunun müdahalenin yapma zamanını bilmek, öngörmek ve analiz etmek kuşkusuz piyasanın tüm paydaşları için çok önemlidir. Bu tezin temal amacı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın döviz kuruna ve faize doğrudan müdahalesinin ne zaman ve hangi koşullarda olduğunu analiz etmektir. Bu zamanlamanın ve koşulların analizi hem geçmiş piyasa dinamiklerini anlamakta hem de gelecekteki müdahaleleri tahmin etmekte faydalı olacaktır. Bulgularımız, ayrıca Merkez Bankasının piyasayı okuma algısında, dengesizliğin ve anormalliğin tanımlanmasında yardımcı olacaktır. Bu tezde logit regresyonlar tahminlenmiş ve reaction fonksiyon teorisi incelenmiştir. Reaction fonksiyon teorisi incelendikten sonra günlük data ile temellenen bir model önerilmiş. Bu model regresyon, VAR ve M-Garch teknikleriyle analiz edilerek değişkenler arasındaki ilişkiler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu analizlerden elde edilen sonuçlar karar ağaçları metoduna uygulanmıştır. Karar ağaçlarıyla kurduğumuz modeller ile TCMB'nin 2002-2012 yılların ararında döviz kuruna (26 kez) ve gösterge faize (54 kez) ne zaman doğrudan müdahale ettiği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial crisis of 2008 has started a new era for world economics and financial markets. Results of the crisis changed the perceptions of the decision makers, policy makers, businessmen and every individual and created new definition for economics and markets. These perception changes directly affect the aims and priorities of the related institutions in world economy. Financial crisis of 2008 found warriors and announced them as a hero from its ashes. New responsibilities are given these heroes which are called as central banks. Price stability is not the premier aim of central banks anymore after the financial crisis of 2008. After the crisis central banks become crisis warriors which struggle with the crisis, intervene the markets in order to calm down the financial markets, have key roles for growth and decrease unemployment. Central Banks become independent institutions which carry the loads of many different ministries. As central banks become too officious it is important to know predict and analyze the time of the intervention for all decision making units. Central banks intervene to normalize or to balance the markets. It is crucial to know what makes central banks to intervene and timing of this intervention.The basic aims of this thesis to analyze the time of intervention and dynamics behind the direct intervention of Central Bank of Turkey. Analysis of timing and conditions of the intervention is useful to understand the reasons of the past interventions and predict future interventions. Besides that findings of this thesis contribute to understand the perception of the Central Bank to define what disorder market is. In order to achieve this aims logit regressions are estimated and theory of reaction functions analyzed. A modified daily reaction function is suggested after analysis. Next this updated function applied to regression, VAR and M-Garch methods. By this way relations among variables analyzed in a detailed way. According to feedback of these analysis decision trees are used to analyze and model 26 direct exchange rate interventions and 54 interest rate interventions of Central Bank of Turkey.