An analytical perspective on the European Union's oil supply security in the aftermath of the Iranian nuclear crisis: Modeling the future
İran nükleer krizi sonrası Avrupa Birliği petrol arz güvenliğine ilişkin analitik bir bakış açısı: Geleceğin modellenmesi
  1. Tez No: 367926
  2. Yazar: ÖZGE ŞENYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFE BİRESSELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, 2012 yılında İran'a uygulanan ambargonun etkisiyle değişen Avrupa Birliği (AB) petrol arz planını incelemektedir. Globalleşen dünyada, artan enerji talebi ile birlikte tüketilen enerji miktarı da günden güne artmaktadır. Özellikle, petrole verilen değer geçmişten günümüze önemini sürdürmeye devam etmektedir. Her ne kadar, büyük miktarda rezervlere sahip olmak bir ülkeyi hem stratejik hem de ekonomik olarak değerli kılsa da, bir ülkeyi enerji açısından zengin bir ülke olarak tanımlamaya yetmemektedir. Çünkü, enerji konusunu ele alırken uygulanan politika ve planlanan stratejilerin önemi azımsanmayacak ölçüde fazladır. Bu yüzden, global bir etken olan enerjiyi, izlenilen politika, bulunulan coğrafya ve dış ilişkiler yönetimi kapsamında değerlendirmek daha doğru olacaktır. Öyle ki, yanlış politika uygulamaları ve dış ülkeler ile kötü ilişkiler içerisinde bulunmak büyük rezervlere sahip bir ülkenin düşüşe geçmesine sebep olabilir. Şu anda, 2012'den beri petrol alımında ambargo uygulanan Iran, bu duruma bir emsal teşkil etmektedir. Tabi ki bu durum, İran'ın dünyanın en büyük petrol ithalatçılarından biri olan Avrupa Birliği ile olan petrol ticaretini de etkilemiş ve AB'nin daha önce İran'dan ithal ettiği petrolü karşılamak için başka ülkelere yönelmesine sebep olmuştur. Bu çalışmanın amacı, Iran ambargosundan sonra AB'nin petrol tedariki planına ışık tutmak ve petrol fiyatları, petrol kaynakları ile ülke riskleri gibi parametrelerle, GAMS modeli kullanılarak geliştirilen senaryolar karşısında, AB'nin petrol alımına ilişkin tepkilerini gözlemlemektir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the oil supplier plan of the European Union (EU) changed owing to the effect of embargo imposed on Iran in 2012. In the globalizing world, the amount of energy consumed is increasing in parallel with rising energy demand day to day. Especially, the given value of oil has been continuing to maintain its importance from past to present. However, even if having huge amount of reserves makes any country an important country both strategically and economically, it is not enough to qualify a country as an energy-rich country. Because, the significance of the policies and strategies implemented while dealing with the issue of energy is appreciable. For this reason, it will be much better to consider energy, a global factor, within the scope of policies adopted, of the geographical position and of the administration of foreign relations. In fact, implementing wrong policies and having bad relations with the other countries may cause a resource-rich country to go into a decline. Currently, Iran, on which an embargo has been imposed in oil purchasing since 2012, sets an example for such kind of situation. Of course, this situation affected Iran's oil trading with the EU, one of the biggest oil importers of the world and caused the EU to turn towards the other countries to meet the oil it imported from Iran. The objective of this thesis is to shed light on the EU's oil supplier plan in the wake of the Iranian embargo and with the parameters such as oil prices, oil resources and the country risks, to observe its reactions in the light of scenarios developed using GAMS model regarding oil purchase.