Mesleki açık öğretim lisesi öğrencilerinin sunulan hizmetlerin etkililiği konusunda görüşleri ve motivasyon düzeyleri
Student opinions on effectiveness of student services and motivation levels at open education vocational high school
  1. Tez No: 367965
  2. Yazar: HULUSİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, her geçen gün artan öğrenci kitlesine sahip olan Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerine sunulan öğrenci hizmetleri ile öğrencilerin motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi öğrenci görüşlerine dayalı olarak değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini Çubuk ve Pursaklar ilçelerinde Mesleki Açık Öğretim Lisesine devam eden 805 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için çalışma grubunu oluşturan 320 öğrenciye iki anket uygulanmıştır. Öğrenci hizmetlerinin etkililiğini ölçmeye yönelik olan anket 41 madde ve iki açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Akademik Motivasyonu ölçmek için kullanılan ankette ise 22 madde bulunmaktadır. Bağımsız değişkenler için ise (İlçe, cinsiyet, medeni durum, yaş, mezuniyetten sonra kayıt yılı, çalışma durumu, tercih sebebi) tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır. Öğrenci hizmetlerinin kendi arasındaki ilişki ve öğrenci hizmetlerinin etkililği ile öğrencilerin motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi açıklamak için de korelasyon katsayısı kullanılımıştır. Öğrenci hizmetlerinin etkililiği ile ilgili görüşlerin ortaya konmasında ortalama, standart sapma ve sıra değerleri kullanılmıştır. Demografik açıdan öğrencilerin çoğunluğunu kız öğrenciler oluşturmaktadır. Tercih edilen okul incelendiğinde, Kız Meslek Lisesi ve İmam Hatip Lisesini tercih edenlerin çoğunlukta olduğu anlaşılmaktadır. Öğrencilerin medeni durumu ile ilgili sonuçlara göre de bekar öğrencilerin çoğunlukta olduğu görülmektedir. Yaş aralıklarına bakıldığında 18-21 yaş aralığındaki öğrencilerin fazla olduğu, Mesleki Açık Öğretim Lisesine mezuniyetten 1-5 yıl sonra kayıt yaptıranları yoğunlukta olduğu görülmektedir.Çalışmayan öğrencilerin Mesleki Açık Lisesini daha çok tercih ettiği, bir çoğunun yarım kalan eğitimini tamamlamak için Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırdığı anlaşılmaktadır. Öğrencilerin kayıt hizmetlerine ilişkin görüşleri, yüz yüze eğitime ilişkin görüşleri, içsel motivasyon düzeyleri cinsiyetlerine göre farklılık göstermektedir. Öğrencilerin kayıt hizmetlerine ilişkin görüşleri, yüz yüze eğitime ilişkin görüşleri, sınav hizmetlerine ilişkin görüşleri,destek hizmetlerine ilişkin görüşleri, medeni durumlarına göre farklılık göstermektedir. Pursaklar ve Çubuk ilçesi arasında öğrencilerin kayıt hizmetlerine ilişkin görüşleri, yüz yüze eğitime ilişkin görüşleri, kitaplara ilişkin görüşleri, sınav hizmetlerine ilişkin görüşleri, destek hizmetlerine ilişkin görüşleri, rehberlik ve iletişim hizmetlerine ilişkin görüşleri, içsel motivasyon ve motivasyonsuzluk görüşleri arasında anlamlı farklılıklar göstermektedir. Öğrencilerin çalışma durumuna göre elde edilen sonuçlarda ise yüz yüze eğitime ilişkin görüşleri arasinda farklılık bulunmaktadır. Öğrencilerin kayıt hizmetlerine ilişkin görüşleri, yüz yüze eğitime ilişkin görüşleri, kitaplara ilişkin görüşleri, sınav hizmetlerine ilişkin görüşleri, içsel motivasyon ve dışsal motivasyon görüşleri arasinda anlamlı farklılıklar göstermektedir. Kayıt hizmetleri ile dışsal motivasyon arasında negatif yönde, içsel motivasyonla pozitif yönde ilişki vardır. Yüz yüze eğitimle dışsal ve içsel motivasyon arasında pozitif yönde ilişki vardır. Kitaplara ilişkin görüşlerle dışsal ve içsel motivasyon arasında pozitif yönde ilişki vardır. Sınav hizmetlerine ilişkin görüşlerle dışsal ve içsel motivasyon arasında pozitif yönde,motivasyon düşüklüğü ile negatif yönde ilişki vardır. Destek hizmetlerine ilişkin görüşlerle içsel motivasyon arasında pozitif motivasyonsuzlukla negatif yönde ilişki vardır. Rehberlik ve iletişim hizmetlerine ilişkin görüşlerle dışsal ve içsel motivasyon arasında pozitif yönde ilişki vardır. Mesleki Açık Öğretim Lisesi tarafından sunulan hizmetlerin kalitesinin arttırılması için her iki ilçede bulunan öğrenciler bazı önerilere yer vermiştir. Yeni kayıt ve kayıt ücretinin düşürülmesi, işletmelerde yapılan stajlar için ücret ödenmesi, mezuniyet kredilerinin düşürülmesi, uzaktan eğitim derslerinin de yüz yüze eğitimle görülmesi bunlardan en önemlileridir.
Özet (Çeviri)
This search was made in order to evaluate relation between student services and motivation levels according to student opinions at Open Education Vocational High School that has daily growing student population. Survey method is used in this study. A total of 805 students in Çubuk and Pursaklar Districts enrolled in Open Education Vocational High School, data collected from 320 students. In study two questionnaires are used.One of these forms is intended for to measure effectiveness of student services consist 41 items and two open ended questions. Other one is used for academic motivation has 22 items. Independent variables are studied with one-way analysis of variance (ANOVA) (districts, gender, age, marital status, employment status, registration years after graduation, cause of preference). Correlation coefficients are used to explain relationships of student services and between effectiveness of student services and motivation levels of students is used. To present opinions related to effectiveness of student services; means, standard deviations and medians were used. The Majority of students are female. School preference is intended for Girls Vocational High School and Religious High School. Marital status shows us single students are in the majority.According to age interval, 18-21 year is more than others. Student generally enroll 1- 5 year generally before graduation. Nnon-working students prefer mostly Vocational Open High School and many of them registered Vocational Open Education in order to complete their interrupted schooling. Student opinions related to Registration Services,related to face to face instruction intrinsic motivation levels vary by gender. Student opinions related to Registration Services related to Examination Services, related to Support Services vary by their marital status. If we compare Pursaklar and Çubuk district students by opinions of Registration Services,Counseling and Communication Services, Intrinsic motivation and Lack of Motivation there are significant differences. Results by employment status,students opinions related to face to face instruction vary. Student opinions related to Registration Services, Face to Face instruction, Books, Examination Services, Intrinsic Motivation and Extrinsic Motivation shows significant differences. There is negative correlation between Registration Services and extrinsic motivation and positive correlation with instruction correlation. There is positive correlation between opinions related to books and intrinsic and extrinsic motivation. There is positive correlation between Examination Services and Intrinsic and Extrinsic Motivation and negative correlation with lack of motivation. Opinions related to Support Services with intrinsic motivation has positive correlation, with lack of motivation has negative correlation. There is positive correlation between opinions related to Counseling and Communication Services and extrinsic and intrinsic motivation.There is positive correlation between face to face instruction and extrinsic motivation. In order to improve the quality of services provided by Vocational Open High School, students of either districts suggested dropping registration fees, paying for probations, lowering graduation credits and lessons of distance learning must be face to face.